Rusko tvrdí, že na ruském území zabilo „diverzanty“ z Ukrajiny, Kyjev to popřel

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Rusko tvrdí, že jeho ozbrojené složky zabránily „diverzní skupině“ v narušení ruské hranice ze strany Ukrajiny. Informuje o tom agentura TASS s odvoláním na ruskou armádu. Bezpečnostní složky podle ní pět „narušitelů“ hranice v Rostovské oblasti zabily. Kyjev vzápětí ruské tvrzení označil za falešnou zprávu. Žádné ukrajinské síly v regionu nejsou, uvedla ukrajinská armáda podle agentury Reuters. Rusko o údajném incidentu informuje v době, kdy mezi oběma zeměmi panuje mimořádné napětí a Západ se obává, že Moskva se chystá Ukrajinu napadnout.

„Dne 21. února kolem 6:00 moskevského času (4:00 SEČ) poblíž obce Mitjakinskaja v Rostovské oblasti na úseku státní hranice Ruské federace s Ukrajinskou republikou zjistila pohraniční hlídka ruské (tajné služby) FSB průnik diverzní a průzkumné skupiny,“ uvedlo podle agentury TASS tiskové oddělení Jižního vojenského okruhu.

V novém čísle Týdeníku FORUM. Vedoucí kanceláře prezidenta Havla Ivo Mathé, který na Pražském hradě působil v letech 1999-2003, má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. (Týdeník forum)

„V důsledku střetu bylo zlikvidováno pět narušitelů hranice Ruské federace z diverzně-průzkumné skupiny,“ dodala ruská armáda. Agentura Interfax píše, že na ruské území vjela dvě ukrajinská bojová vozidla s cílem „diverzní“ skupinu evakuovat, ale přivolaná jednotka ruských ozbrojených sil je střelbou z protitankových zbraní zničila. Členům ruských bezpečnostních sil se podle vyjádření ruských úřadů nic nestalo.

Ruská tajná služba FSB už dříve během dne prohlásila, že blíže neurčený typ střely z Ukrajiny dnes zasáhl a zničil stanoviště pohraničníků v ruské Rostovské oblasti, nikdo nebyl zraněn. Kyjev popřel, že by za tento údajný incident mohla Ukrajina.

Kolem Ukrajiny v současné době panuje mimořádné napětí a Západ se obává, že se Moskva chystá svého západního souseda vojensky napadnout. Rusko dosud takové scénáře odmítalo, zároveň po USA a NATO požaduje, aby se zaručily, že nepřipustí další rozšíření NATO na východ.

Podél takzvané linie dotyku, která rozděluje území ovládané ukrajinskou vládou a dvojicí separatistických republik na východě Ukrajiny, od minulého týdne výrazně přibylo hlášení incidentů a ostřelování, obě strany se z nich obviňují navzájem. Kyjev opakovaně odmítá obviňování z toho, že by stupňoval násilí a případně přímo plánoval útok na separatistické regiony. Ukrajinská strana uvádí, že vzbouřenecké oblasti a Rusko, které má u ukrajinských hranic desetitisíce vojáků, jen uměle vytvářejí záminku k ruské vojenské invazi na Ukrajinu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]