Ukrajinský státní zástupce připravuje společně s právníky zabývajícími se lidskými právy dokument o ruských válečných zločinech. Rusko je v něm obviněno z úmyslného způsobení hladomoru na Ukrajině. Spis má být předložen Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu.
Ukrajina v připravovaném dokumentu o ruských válečných zločinech, který poputuje k Mezinárodnímu trestnímu soudu, obviňuje Ruskou federaci z úmyslného způsobení hladomoru v období od února loňského roku, kdy započala válku.
O tom, že Rusko používá potraviny a jejich nedostatek na světových trzích jako zbraň a ohrožuje tak nejenom Ukrajinu, ale celé mezinárodní společenství, hovořil tento týden i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Valném shromáždění OSN v New Yorku. „Využívání potravin nebo energetiky jako zbraní musí být zamezeno, válečné zločiny musí být potrestány, deportovaní lidé se musí vrátit domů a okupanti se musí vrátit do svých zemí,“ řekl.
Cílem je zdokumentovat případy, kdy ruští okupanti použili hlad jako válečnou zbraň, a poskytnout tak soudu důkazy, díky nimž bude možné zahájit první stíhání svého druhu a díky kterým by mohl být obviněn ruský prezident Vladimir Putin.
„Zbrojení prostřednictvím potravin proběhlo ve třech fázích,“ uvedl Yousuf Khan, právník z firmy Global Rights Compliance. Tou první bylo omezení zásob potravin při obležení ukrajinských měst na samém počátku ruské invaze, přičemž se vyšetřovatelé zaměřují zejména na obléhání Mariupolu, jak dodal Khan. Zde došlo k omezení dodávek potravin a zablokování nebo bombardování koridorů humanitární pomoci, což civilistům velmi ztížilo nebo znemožnilo útěk. Mezi zdokumentovanými incidenty je zahrnuto také zabití 20 civilistů ve městě Černihiv, kdy Rusko 16. března minulého roku zaútočilo na supermarket.
Druhá fáze pak zahrnuje ničení zásob potravin, vody a energetických zdrojů jako „předmětů nezbytných pro přežití civilního obyvatelstva“ po celém území Ukrajiny, jak popsal právník s tím, že jde o úmyslné zločiny, protože „pokud ničíte takové předměty, které civilisté potřebují, jako je například energetická infrastruktura v hluboké zimě, motivace vašich činů jsou předvídatelné“. Například město Mykolajiv na jihu země bylo na počátku konfliktu odstřiženo od pitné vody, a to poté, co ruské síly dobyly čerpací stanici, která město zásobovala, a obyvatelé byli tudíž nuceni spoléhat na dodávky vody.
Zatřetí jsou mapovány pokusy Ruska omezit vývoz ukrajinských potravin. „Viděli jsme Rusko napadnout obilná zařízení na Dunaji,“ řekl Khan s odkazem na zprávy ukrajinských představitelů, podle kterých mělo být koncem července a začátkem srpna zničeno 270 tisíc tun potravin.
Součástí práce právníků je také identifikace konkrétních pachatelů. Vladimir Putin by tudíž mohl být obviněn i v tomto případě. Trestní soud na něj podal zatykač již v březnu, a to za dohled nad „nezákonnou deportací“ ukrajinských dětí do Ruska z okupovaných území.
Dokument by měl být vypracován do konce příštího roku a záměrem je ho Mezinárodnímu trestnímu soudu podat podle článku 15 Římského statutu, který umožní doplňovat informace o údajných válečných zločinech třetím stranám. O dalším postupu by měl posléze rozhodnout státní zástupce sídlící v Haagu.