Ruské soudy zřejmě začaly postihovat „nezabránění“ ukrajinským útokům. Vojenský soud Západního okruhu v Moskvě odsoudil podplukovníka Anatolije Bondareva a majora Dmitrije Dmitrakova ke čtyřem letům do kolonie s přísným režimem, informuje list Kommersant s odvoláním na svůj zdroj. Vojenští důstojníci byli shledáni vinnými z porušení pravidel bojové povinnosti a nedbalosti.
„Během vyšetřování a soudního procesu si již odpykali více než rok a půl trestu, a proto mohou brzy získat nárok na podmínečné propuštění. Obžalovaní, kteří svou vinu neuznávají, se však nejprve pokusí rozsudek napadnout u odvolací instance,“ řekl listu Kommersant právník jednoho z nich, který odmítl hovořit o podrobnostech případu i o událostech, které se odehrály za zavřenými dveřmi soudu. Zdroj Kommersantu zároveň dodal, že se obžalovaným podařilo vyhnout nejen nejvyššímu trestu, ale i dodatečnému trestu v podobě odnětí důstojnické hodnosti. „Po odpykání trestu nebo podmínečném propuštění se tak dost možná vrátí do ruských ozbrojených sil,“ píše Kommersant.
K útoku ukrajinské armády, který byl předmětem vyšetřování a poté i soudního procesu, došlo v dubnu 2022. Tehdy ze směru od Charkovské oblasti Ukrajiny přiletěly střely (pravděpodobně Točka-U, pozn. red.) a zasáhly muniční sklad a zařízení u obce Staraja Nelidovka v Belgorodské oblasti. Podle soudního rozhodnutí bylo zabito sedm vojáků, 43 osob bylo zraněno, 15 vozidel bylo zničeno a 30 poškozeno.
Jak poznamenávají zdroje Kommersantu, toto vyšetřování bylo první, ale zdaleka ne poslední. Podle nich jsou trestní případy terorismu podle paragrafu 205 trestního zákoníku Ruské federace otevírány po každém ukrajinském náletu, pokud rakety a drony nebyly sestřeleny. Pak jsou předmětem rozsáhlého vyšetřování. Zdroje uvádějí, že zatím neslyšely o žádném podezřelém nebo obviněném v takovém případě.
Nápravná kolonie je nejběžnějším typem vězení v Rusku a některých dalších postsovětských státech. Tyto kolonie mají čtyři stupně podle přísnosti režimu a kombinují trest odnětí svobody s povinnou prací. Systém pracovních kolonií a táborů vznikl v roce 1929 a po roce 1953 se nápravně trestní kolonie v Sovětském svazu vyvinuly jako poststalinská náhrada systému pracovních táborů Gulag.