Ruské válečné hospodářství prochází pod tíhou druhého roku plnohodnotné války na Ukrajině četnými proměnami. Zatímco tamní agentura Roskosmos loni podnikla nejmenší množství vesmírných letů takřka za celou svou historii, výrobci rakví s nadšením ohlašují rozšiřování výroby. Jejich hrdinové se prý konečně mohou těšit na poctivou zinkovou schránu na své ostatky.
Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Jurij Borisov připustil, že státní plán počtu startů do vesmíru se bohužel nepodařilo naplnit. Informuje o tom nezávislý ruský web The Moscow Times. Za uplynulý rok došlo jen k 19 startům, což je patrně druhý nejhorší výsledek v novodobé historii agentury. Hůř na tom Roskosmos byl jen za covidu, kdy vesmírné lety komplikovala protiepidemická opatření.
Jak píše zmíněný web, loňské množství letů do kosmu dosahuje zhruba poloviny počtu startů, jež byla ruská vesmírná agentura schopna realizovat na přelomu tisíciletí. Podle Borisova za tím stojí problémy v ruském Výzkumném ústavu přesných přístrojů, na který se od podzimu roku 2022 vztahují americké sankce.
Sankce navíc Roskosmos odřízly od jeho hlavních zahraničních partnerů z Evropy a USA, kteří dříve tvořili zhruba 70 % jeho klientely. Kvůli ruskému vojenskému angažmá na Ukrajině jejich podíl podle Borisova klesl prakticky na nulu. Posledním společným projektem se Západem, který dosud funguje, je program Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Agentura tak vykázala za poslední roky kumulované ztráty ve výši nejméně 90 miliard rublů.
Zdaleka ne všechny ruské podniky ale zasáhly sankce takto drasticky. Ukrajinský bloger a novinář Jurij Butusov upozornil na svém účtu na Telegramu, že vedení kovoobráběcí továrny Metal Service v ruském Tambově naopak s velkou hrdostí oznámilo rozšíření výroby. „Přátelé, máme skvělé zprávy. Metal Service rozšiřuje sortiment svých produktů a nyní hrdě uvádí na trh zinkové rakve. Zinkové rakve nejsou jen výrobek, Jsou symbolem péče a respektu vůči těm, kdo sloužili naší vlastí a obětovali jí své životy,“ píšou manažeři závodu na populární ruské sociální síti vKontaktě. Daří se bezpochyby také zbrojařským podnikům a odvětvím souvisejícím s ruskou válkou na Ukrajině.
Naopak problémy začínají mít ruští výrobci počítačů, a to i s tzv. alternativním dovozem komponentů prostřednictvím třetích zemí. Jak informoval výše uvedený nezávislý ruský web, jeden z nejoblíbenějších čínských internetových prodejců, čínský Aliexpres, výrazně omezil možnosti dodávek procesorů, grafických karet a dalších počítačových dílů do Ruska. Celá řada z nich je dostupná k dodání pouze na adresu mimo Rusko. Jakmile ale zákazník uvede jako místo doručení město v Ruské federaci, nabídka komponentů zmizí.
V zemi, kde je pětina počítačů montována místními firmami právě z dovezených dílů, to představuje nepříjemnou komplikaci. Na vině mají být čínské banky, které v obavách z amerických sankcí přestaly přijímat ruské rubly.