Jak na základě zjištění rozvědky a nálezů v ruských zákopech zjistila ukrajinská armáda, dostávají ruští okupanti speciálně ze 7. útočné divize drogy a další psychofarmaka, aby neprotestovali proti masovým útokům, kde mají vysokou pravděpodobnost smrti či těžkého zranění.
„Ruští vojáci stále častěji odmítají umírat za krátkodobé cíle svého vůdce, proto se nepřátelské velení rozhodlo experimentovat s dalšími druhy stimulů, které pokřivují smysl reality a vedou ke smrti,“ napsal na svůj facebookový profil Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny.
Podle dostupných informací, které má generální štáb k dispozici, dostávají vojáci 108. útočného pluku 7. útočné divize systematicky omamné a psychotropní látky. Tyto léky způsobují euforii a otupují bolest. „Vojáci, kteří je používají, se bez odmlouvání účastní masových útoků, aniž by měli obavy ze zranění nebo smrti,“ konstatuje ukrajinský generální štáb.
Jak poznamenává ukrajinská rozvědka, dříve byly drogy Rusy na frontě používány jako jakási forma „zábavy“ či „útěku před realitou“, ale nyní jsou vojáci k zneužívání drog nuceni svými nadřízenými. Kromě drog je mezi ruskými okupanty velice rozšířeno i zneužívání alkoholu, které je „naprosto běžné“ u všech jednotek, a to i bez ohledu na hodnost.
Případy použití drog v řadách okupantů byly zaznamenány již dříve, a dokonce se o tom objevily zprávy i v ruských médiích, že vojáci, kteří užívali na frontě drogy, nebyli pohnáni před soud, ale byli zařazeni do trestných jednotek Štorm Z, v jejichž řadách byli spolu s vězni nasazováni do předních linií.
„Ruské velení absolutně nezajímá, jestli bude jejich voják pod vlivem alkoholu nebo drog, nebo je to prostě jen jakýsi ,turbopatriot´, který to všechno dělá dobrovolně,“ konstatoval ukrajinský bezpečnostní expert Taras Žovtenko, podle kterého jsou zakázané látky cíleně distribuovány na frontu.
Putinovi vojáci se tak jen inspirovali v nedávné historii – u Hitlerových nacistických vojsk. Těm byl ve velkém distribuován pervitin, jenž je dokázal udržet i několik dní v bdělém stavu. Prvně byl použit při operaci německých jednotek v československém pohraničí v roce 1938. Běžně používán byl již o rok později při vpádu do Polska a poté při útoku na Francii v roce 1940 během takzvaného blitzkriegu. Velení wehrmachtu objednalo před samotným vypuknutím války 35 milionů pervitinových tablet. V roce 1941 se však již vědělo, že je pervitin návykovou drogou, a byl oficiálně zakázán, nicméně jeho distribuce v armádě pokračovala i nadále.
Podobné zneužívání drog bylo v současné době zaznamenáno i u bojovníků palestinské teroristické organizace Hamás. U zadržených či zlikvidovaných teroristů byly nalezeny tablety Captagonu, obsahující fenetylin hydrochlorid, který funguje jako psychoaktivní droga, a ve většině zemí světa je jeho prodej zakázán. Někdy se o této látce hovoří jako o „kokainu chudých“. Po jeho požití dochází ke zkreslení reality, lidem se nechce spát, mizí pocit úzkosti a dokážou se soustředit i několik dní. Do jisté míry eliminuje strach i hlad.