Rusové nebudou dodávat ropu zemím, které podpoří cenový strop

Ropný sklad ruské společnosti Transněft (AdobeStock)

Ropný sklad ruské společnosti Transněft | FOTO: AdobeStock

Rusko nebude dodávat ropu zemím, které podpoří zavedení cenového stropu na ruskou ropu, uvedl místopředseda ruské vlády Alexandr Novak podle listu Kommersant. Omezení, které na červnovém summitu skupiny velkých ekonomik G7 navrhly Spojené státy, mají v pátek podle Bílého domu posuzovat ministři financí a guvernéři centrálních bank skupiny velkých rozvinutých zemí G7.

Zavedení cenového stropu na ruskou ropu označil Novak za „naprostou absurditu“, která destabilizuje celé odvětví. Rusko podle něj nebude dodávat ropu a ropné výrobky zemím, které stanovení cenového stropu podpoří.

(Týdeník FORUM)

„Společnostem či zemím, které omezení zavedou, prostě nedodáme ropu a ropné výrobky, protože nebudeme pracovat podle netržních podmínek,“ řekl vicepremiér.

Upozornil, že ani jedna země z OPEC a rovněž ani Indie a Čína nepodpořily myšlenku zavést cenový strop na ropu z Ruska. „Neslyšeli jsme od jiných producentů ropy, kteří jsou na trhu, ani jediný pozitivní ohlas na tuto absurditu, které se zvažuje,“ prohlásil Novak.

Uvedl rovněž, že ruské firmy jsou připraveny na prosincové embargo Evropské unie na dovoz ruské ropy a mohou zachovat těžbu na dosavadní úrovni. Podle vicepremiérovy prognózy může ke konci roku činit 520-525 milionů tun. Loni Rusko vytěžilo 524 milionů tun ropy.

Po Novakově prohlášení akcie společnosti Lukoil vzrostly o více než sedm procent, akcie Bašněfti o více než pět procent, napsal Kommersant.

Návrh na zavedení horní hranice ceny s cílem omezit příjmy Ruska se koncem června rozhodla zvážit skupina velkých světových ekonomik G7. V pátek 2. září mají možnost takového omezení posoudit ministři financí G7.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články