Rusové se zabíjejí navzájem. Může za to opilost a etnické spory, tvrdí poradce starosty Mariupolu

Mobilizovaní ruští vojáci. (Odbor informací a tiskové služby hlavy Republiky Krym / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Mobilizovaní ruští vojáci. | FOTO: Odbor informací a tiskové služby hlavy Republiky Krym / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Mariupol je stále okupován ruskou armádou. Ve městě pravidelně dochází k přestřelkám, při kterých se Rusové navzájem zabíjejí. V rozhovoru pro Novoje vremja to řekl poradce starosty Mariupolu Petr Andrejuščenko.

„Rusové zabíjejí Rusy kvůli etnickému původu,“ popsal situaci Andrjuščenko. Když totiž do města přijdou nové jednotky, dochází mezi nimi a jednotkami takzvané Doněcké lidové republiky, tedy bývalými občany Ukrajiny, ke sporům.

Ruský diktátor Vladimir Putin. (ČTK)

Poradce starosty zároveň prohlásil, že nejhůře jsou na tom „Rusové, kteří nejsou tak docela Rusové a nemluví příliš dobře rusky“. Ty totiž společně utlačují jak mobilizovaní vojáci, tak místní obyvatelé.

„Etničtí Rusové neustále vedou spory, a to i s ostrým střílením, s někým, jako jsou třeba Burjati,“ hovoří o xenofobii a rasismu v ruské armádě Andrjuščenko, podle kterého většina střeleb souvisí s vnitřními konflikty v armádě.

Podle něj situaci ještě zhoršuje alkohol, jemuž vojáci ve velké míře holdují. „Je vidět, že alkohol dělá své. Už byl zaveden zákaz prodeje alkoholických nápojů, ale pak byl zase zrušen,“ konstatoval poradce starosty Mariupolu.

Navíc popisuje, proč mezi etnickými Rusy a obyvateli Doněcka panuje nepřátelství. Jde o to, že lidé z Doněcka vyčítají Rusům z Ruska, že je od roku 2014, když na Donbase Kreml začal rozdmýchávat konflikty, dostatečně nechránili. Naopak ruské jednotky, které poté přišly, začaly podle Andrjuščenka místní obyvatele utlačovat.

Situace podle Andrjuščenka vždy eskaluje v nějaký prudký konflikt, který končí střelbou a mrtvými. „To vše se děje průběžně,“ dodal a upozornil, že po několika takových případech okupanti raději přesunuli svá logistická centra mimo Mariupol.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články