Společnost Levada Center zveřejnila průzkum, kde občané odpovídali na otázku, jestli dnes lidé v Rusku na veřejnosti poctivě vyjadřují své názory na vládu a Vladimira Putina, nebo skrývají, co si skutečně myslí.
Průzkum za prosinec, kdy bylo tázáno 1600 lidí v 136 lokalitách, říká, že 15 procent lidí si myslí, že občané skoro vždycky poctivě vyjadřují svůj názor na vládu a Putina. 26 procent, že tak činí většina lidí. Asi 29 procent soudí, že pravdivě své názory vyjadřuje polovina lidí. Dalších 22 procent soudí, že většina lidí své názory skrývá. Dalších šest procent má názor, že skoro každý skrývá, co si myslí a tři procenta nevědí.
Je potřeba vzít samozřejmě v úvahu, že to není zkoumání toho, co lidé v Rusku dělají, ale co si dotázaní myslí, že ti druzí dělají. Odráží to ale atmosféru v zemi. Stejně tak mohou být různé důvody, proč někdo neříká, co si myslí, a v jakém prostředí se tak lidé chovají. Možná se někdo domnívá, že to Putin a vláda dělají správně, ale protože důvěra ve vládu je nízká a v Putina klesá, nechce se jim projevovat sympatie.
Platí ale naopak i to, že Putin a vláda mají momentálně moc, takže lidé si budou spíš dávat pozor, když budou k držitelům moci kritičtí.
Data jsou také odrazem toho, co si lidé o otevřenosti svých bližních myslí obecně. Že lidé vždycky říkají pravdu, si myslí jen osm procent lidí, a že většinou 29 procent. Že někdy říkají pravdu a někdy lžou 36 procent a že názory skrývají většinou 21 procent.
Když se vrátíme k politice, měli bychom se ptát, proč by vůbec někdo měl mít obavy se jasně vyslovit. Jsou pochopitelně příčiny, které platí i v nejdemokratičtějších a nejsvobodnějších zemích.
Třeba v Británii se mnoho lidí raději nepustí do debaty o brexitu, protože na to mohou mít jiný názor než nejbližší příbuzenstvo. To je ovšem celkem pochopitelný důvod, protože stejně tak se nemluví o mnoha ožehavých tématech, aby se mluvčí někoho nedotkl a byl klid. To děláme někdy všichni. Většinu času ale lidé netráví s příbuzenstvem a kamarády, takže je to spíše výpověď o nemocné společnosti. Víc než třicet let po Gorbačovem vyhlášen glasnosti to není slavný výsledek.