Poslanec Státní dumy Vitalij Milonov se obrátil na premiéra Michaila Mišustina s návrhem, aby byl v Rusku zřízen „Den účastníka speciální vojenské operace na Ukrajině“. Podle jeho názoru je tento svátek nutný, aby účastníci války a jejich rodiny „cítili podporu ze strany státu“.
„Tento svátek přispěje k vlastenecké výchově uvnitř země a také vzdá hold těm, kteří bez újmy na zdraví a vlastních životech bojovali proti ošklivým projevům misantropické šovinistické ideologie, která z bratrského ukrajinského národa udělala militaristický protiruský útvar,“ řekl Milonov.
O skutečných rehabilitačních opatřeních pro vojáky poškozené účastí ve válce na Ukrajině poslanec neuvažoval.
Ruské opoziční kruhy považují tento návrh za pokrytecký.
„Přestože je Putinova válka zločinná, veteráni by měli být léčeni, rehabilitováni a integrováni do společnosti, měly by jim být poskytnuty protézy, léky a možnost psychoterapie. Ne proto, aby je odměnili za účast ve válce, ale proto, aby se snížilo domácí a pouliční násilí mezi lidmi trpícími posttraumatickou stresovou poruchou a desocializovanými vojáky – to je ve společném zájmu,“ píše kanál Dviženije Vesna na Telegramu.
Novináři již dokumentují nárůst násilí ve společnosti prostřednictvím veřejně dostupných údajů: počet odsouzených vojáků za trestné činy v roce 2023 dosáhl vrcholu.
„V prvních šesti měsících roku 2023 soudy vynesly 32 rozsudků za vraždu, 46 rozsudků za těžké ublížení na zdraví a 22 rozsudků za sexuální napadení, z nichž většina byla spáchána na nezletilých. Zvýšil se také počet rozsudků za bití se zvláštní krutostí s následkem smrti. Podle statistik soudního oddělení ruského Nejvyššího soudu se oproti roku 2022 jen v první polovině letošního roku počet odsouzených podle závažných vojenských paragrafů mnohonásobně zvýšil a dosáhl svého vrcholu. Současně se celkový počet odsouzených podle závažných násilných paragrafů o násilí mírně snížil.“
Nárůst počtu odsouzených vojáků nepochybně souvisí s nárůstem jejich počtu: podle úřadů bylo mobilizováno 300 tisíc Rusů, a ještě více jich podepsalo smlouvy s ministerstvem obrany. Příčinou násilí mezi bývalými vojáky je však naprostá absence normální rehabilitace veteránů.
„Jak již bylo řečeno, nejlepším způsobem, jak podpořit ruskou armádu a chránit její životy a zdraví, je přivést vojáky domů. Armáda je potřebná k obraně naší země, ne k plnění rozmarů diktátora,“ činí závěr Dviženije Vesna.