Ruští vědci, lékaři a propagátoři medicíny založené na důkazech napsali úřadům otevřený dopis, v němž požadují zveřejnění údajů o očkování.
V textu ruských vědců, který cituje web ZNAK.com, se uvádí, že Rusko patří mezi první země na světě, kde se začalo očkovat proti covidu, ale podíl očkovaných je mnohem nižší než v jiných zemích. A problémem je podle autorů dopisu nedůvěra lidí.
„Důvěra je založena na otevřenosti a jediný způsob, jak klidně a rozumně vyvrátit nevěrohodná tvrzení, je odkázat na oficiální nebo vědecká data. V USA, Izraeli a Evropě jsou pravidelně zveřejňovány statistiky nežádoucích účinků, infekcí a úmrtí, včetně rozdělení na různé vakcíny a věkové skupiny. To samé bohužel nelze říci o Rusku,“ píší signatáři.
Poukazují na to, že Rospotrebnadzor (ruský federální úřad dohlížející na práva spotřebitelů a státní hygienicko-epidemiologický dohled) shromažďuje, ale nezveřejňuje statistiky o genomu koronavirů a do mezinárodní databáze poskytuje pouze část informací o dostupných vakcínách.
„Ve vědeckém časopise The Lancet jsou k dispozici výsledky klinických studií GAM-COVID-Vaca neboli Sputnik V a Sputnik Lite. O účinnosti přípravků CoviVac a EpiVacCorona však nejsou k dispozici žádné údaje. Webové stránky StopCoronaviru začaly zveřejňovat informace o počtu očkovaných osob, ale bez historie a dalších údajů. Zároveň se shromažďuje a již bylo shromážděno obrovské množství údajů o bezpečnosti a účinnosti vakcíny po registraci. Jsou shromažďovány, ale nejsou zveřejňovány,“ upozorňují.
Tato zdrženlivost podle autorů posiluje nedůvěru ruských občanů v oficiální informace.
Poukazují na předpisy, jako je federální zákon o hygienické a protiepidemické péči o obyvatelstvo, prezidentský dekret apod.
Otevřená data by neměla obsahovat žádné osobní údaje, měla by reprezentovat celé období pandemie, měla by být strojově čitelná a stažitelná pro každého návštěvníka portálu otevřených dat.
„Uzavřenost státu značně ztěžuje otevřený rozhovor s těmi, kteří mají o očkování pochybnosti. Potřebujeme otevřená data, abychom mohli na základě konkrétních čísel ze skutečné praxe porovnávat rizika různých příhod po očkování a při očkování proti kovidu, a to, co je účinnější – očkovat, nebo neočkovat,“ uvádějí vědci v prohlášení.
K aktuální situaci a k trendům ohledně pandemie v Rusku web The Moscow Times píše: „Rusko zaznamenalo v říjnu nejsmrtelnější měsíc za poslední desetiletí a celkový počet úmrtí od začátku pandemie koronaviru přesáhl 810 000. Ruská statistická agentura Rosstat v pátek uvedla, že během října zaznamenala 247 000 úmrtí ze všech příčin, to je o 90 000, tj. o 57 procent, více než ve stejném měsíci roku 2019.
Je to již čtvrtý měsíc po sobě, kdy oficiální počet úmrtí překročil 200 000, protože zemí se přehnalo několik vln koronaviru, které zasáhly převážně neočkovanou populaci v podmínkách laxních omezení pohybu a socializace. Naposledy Rusko zaznamenalo více než 200 000 úmrtí měsíčně před vypuknutím pandemie v lednu 2008.
Před nákazou koronavirem se v zemi snižovala úmrtnost, protože se zlepšila průměrná délka života v důsledku pokroku ve zdravotnictví, hospodářského rozvoje na počátku roku 2000 a poklesu počtu kuřáků a konzumace alkoholu. Přirozený počet obyvatel Ruska – bez vlivu migrace – však zaznamenal největší pokles od druhé světové války v souvislosti s pandemií, která zemi těžce zasáhla.“