Dění kolem evropských auditů je názornou ukázkou, jak stát neslouží v první řadě zájmům občanů, ale impéria Agrofertu. Úřady pod kontrolou ANO od počátku sabotovaly nezávislou kontrolu a hodlají v tom pokračovat. Je symbolické, že premiérovi v problémech kryje záda ministryně Dostálová, která je sama vyšetřovaná policií.
O postupující agrofertizaci státu nejlépe svědčí události kolem šetření střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a dotací jeho holdingu. Od zveřejnění předběžných závěrů zprávy auditorů Evropské komise se zřetelně zvýraznily kontury, jak dnes funguje státní mašinérie: na povel jedné mocné ekonomické skupiny v čele s premiérem Babišem. Absurditu současného stavu završuje skutečnost, že správnost čerpání dotací kontrolují resorty hnutí ANO.
Stát ve službách premiérova byznysu
Bezprecedentní problém České republiky spočívá v civilizovaných zemích nemožné provázanosti miliardového byznysu předsedy vlády s veřejnými penězovody, ať už na evropské či domácí úrovni. Evropský audit dnes potvrdil předběžné závěry právní služby, že přitom nadále porušuje evropská i domácí pravidla o střetu zájmů.
Okruh premiéra Babiše může protestovat, může se mu to nelíbit a dokonce přitom může bezostyšně lhát, ale to je tak to jediné, co s tím může před svými skalními voliči dělat. Realitu nezmění, a pokud prekérní situaci uspokojivě a rychle nevyřeší, mohou být dopady na holding, ale i na klesající a už tak nízkou prestiž České republiky drtivé.
Šéf ANO a jeho ministři odmítali jakékoli pochybení ještě předtím, než začali úředníci sepisovat připomínky české strany k auditní zprávě. Premiér se ohradil, že jde o útok na Českou republiku, nic se vracet nebude a celá akce je dílem udavačů a mezinárodních spiklenců. Jeho věrní opakovali totéž: Auditoři pochybili, všechno vyvrátíme, peníze daňových poplatníků ochráníme.
Přečtěte si projev ministra
Vypjatou atmosféru v auditovaných resortech nejlépe dokumentuje perlička ze Státního fondu životního prostředí. Jeho zaměstnancům bylo tehdy mailem rozesíláno doporučení, aby si prostudovali projev ministra životního prostředí Richarda Brabce v Poslanecké sněmovně. Bylo jim naznačeno, že toto je stanovisko, které mají zastávat.
Dnes se situace opakuje. Premiér Babiš se znovu lživě ohradil, že audit není konečný a nic se vracet nebude. Je pro něj nepochopitelné, že se Evropská komise vůbec zabývá českou legislativou. Prý jí to nepřísluší.
Auditoři však mají povinnost hájit zájmy evropských daňových poplatníků jako celku. Vždyť jde o peníze, na to by měl byznysmen v čele české vlády slyšet. Nechce slyšet jenom proto, že jde zároveň o jeho peníze, na kterých je Agrofert existenčně závislý.
Sabotáž veřejné kontroly
Někteří obránci zájmů Babišova impéria vynikají, mezi nimi ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Její resort zastřešuje ministerstva, která připravovala odpověď Evropské komisi na návrh auditní zprávy.
Dostálová a její kolegové ve vládě od počátku sabotovali veřejnou kontrolu tohoto řízení a odmítli poskytnout jakékoli informace i senátní komisi, která na ně má nárok ze zákona o jednacím řádu.
Nyní opět jen opakuje lživé Babišovy fabulace, že audit není konečný a lze ho ještě připomínkovat. Až doběhne formální administrativní řízení, vstoupí jeho rozhodnutí v platnost, nemá odkladný účinek a státu bezprostředně poté hrozí stamilionové škody.
Domovní prohlídka u Dostálové
Pro současnou dobu je příznačné, že nejhorlivější a klíčovou advokátkou premiéra Babiše v problémech je ministryně, která je sama policií vyšetřována kvůli podezření z trestné činnosti.
Policie provedla při loňské razii prohlídky v sídle Ministerstva pro místní rozvoj, jemu podřízené státní agentury CzechTourism a na řadě dalších míst v celé republice. Jedna z prohlídek se odehrála u samotné Dostálové, odkud si policie odvezla služební počítač.
Policie podezírala ministryni pro místní rozvoj z dotačního podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Vyšetřovatelé prověřují trestnou činnost v roce 2016, tedy v době, kdy byla náměstkyní své předchůdkyně Karly Šlechtové. Vyšetřovatelé shromáždili důkazy o podezřelých transakcích přes státní agenturu CzechTourism, jejímž cílem je koordinovat propagaci České republiky jakožto turistické destinace doma a v zahraničí. Zajímají se o smlouvy za 38 milionů korun.
„O vynakládání rozpočtových prostředků CzechTourism ve prospěch vyvolených osob rozhoduje zprostředkovaně mimo standardní úřední postup podezřelá inženýrka Dostálová, a to prostřednictvím magistra Pangráce,“ uvedla tehdy policie v soudním příkazu k domovní prohlídce.
Letos v září se kauza posunula, když policie obvinila celkem deset lidí. Hlavní podezřelý, bývalý manažer agentury CzechTourism Aleš Pangrác, byl obviněný z přijímání milionových úplatků. Jak zjistil portál Seznam, ministryně Dostálová je nadále vyšetřována samostatně a její obvinění zatím nepadlo.
Tento vývoj nápadně připomíná kauzu Čapí hnízdo, kde byl náhle a nečekaně vyviněn premiér Babiš, podezřelý z dotačního podvodu. Vyšetřování podezřelých smluv za desítky milionů korun však pokračuje a počet obviněných nemusí být konečný.
Ruka ruku myje
Opozice už loni vyzvala Dostálovou k rezignaci, jelikož bývalo zvykem, že ministři odstupovali z vlády kvůli mnohem menším podezřením. Tehdy se za ni ve Sněmovně vehementně postavil premiér Babiš.
„Já jsem zvědav, kdy už konečně bude tahle Sněmovna probírat všechna ta privatizační zvěrstva a co všechno jste nám tady předvedli od revoluce,“ reagoval ostře. Ministryně si prý není vědoma žádného pochybení, a proto nevidí žádný důvod, proč by měla odstoupit.
Klára Dostálová mu tuto podporu opakovaně opětuje. Obžalobu v kauze Čapí hnízdo by považovala za neuvěřitelnou, a i kdyby k ní došlo, žádný problém v tom nevidí. Při analyzování výhrad právníků Evropské komise „nenašla, z jakého důvodu by měl být předseda vlády ve střetu zájmů“. Její úřad v auditu „rozporoval každou větu“.
Tak to dnes vypadá, když stát slouží zájmům Agrofertu. Ruka ruku myje a vyšetřovaní ministři, místo aby dávno opustili vládu, kryjí záda vyšetřovanému premiérovi.