Krize vyvolaná pandemií koronaviru přináší zvláštní paradoxy. Matteo Salvini, předseda nejsilnější italské opoziční strany Liga Severu, napadl v Senátu čínskou vládu, že se dopustila zločinu proti lidskosti. To je v přímém protikladu s postojem jeho kolegy v evropské frakci Okamury, Hradu a Babišovy vlády.
Itálie je dnes nejvíce postiženou zemí evropského kontinentu. Počet obětí pandemie COVID-19 aktuálně přesáhl 9000, nakažených je 86,5 tisíce. V nejvíce zasažených severních regionech je situace kritická a tempo růstu ještě nedosáhlo maxima. Podle prezidenta Národního institutu pro zdraví Silvia Brussafera však už lze vypozorovat „známky zpomalení, což naznačuje, že vrchol epidemie není daleko“.
Podobnosti Česka s Itálií
V této situaci zasedal italský Senát, který vyslechl zprávu premiéra Giuseppe Conteho o mimořádných událostech v zemi.
„Poprvé od konce druhé světové války jsme nuceni omezit některé ze základních svobod zaručených ústavou, zejména svobodu pohybu a pobytu, svobodu shromažďování v různých formách, ekonomickou svobodu a dokonce i omezení náboženských praktik,“ vysvětloval Conte složitost rozhodování, což si vyžádalo použít dosud nepředstavitelné vládní intervence.
Situace v Itálii je sice mnohem dramatičtější než u nás, ale v něčem je obdobná. Italská opozice vyzývá vládu ke spolupráci, zapracování jejích návrhů a přiznání chyb, což by podle ní nebylo přiznáním slabosti, ale síly. Dále vyzývá vládu k rychlé a účinné pomoci podnikatelskému sektoru zasaženému restrikcemi, jinak dojde k nezvládnutelné krizi a sociálním nepokojům.
Čína nemůže být spasitelem
Opoziční předák Matteo Salvini se podle agentury Adnkronos ve svém projevu ostře vymezil proti původci koronavirové nákazy. „Pokud to čínská vláda věděla, neohlásila a nechránila, dopustila se zločinu proti lidskosti. Ti, kteří nakazili svět, nemohou být spasiteli!“
Naráží na to, že čínské úřady mohly šíření infekce zamezit už v jejím zárodku. Loni v prosinci šikanovaly lékaře a vědce, kteří před touto dosud neznámou a nebezpečnou nákazou varovali. Tajily informace a několik týdnů neučinily nic proti rozšíření epidemie z Wu-chanu.
Podle vědecké studie univerzity v Southamptonu, zveřejněné v březnu, by se podařilo snížit šíření koronaviru až o 95 procent, kdyby čínská vláda vypuknutí nákazy neututlávala a zakročila o tři týdny dřív. Po celém světě by tak dnes neumíraly tisíce lidí a nákazu by bylo dokonce možné izolovat v zemi původu.
Zločin proti lidskosti je termín v poslední době používaný jako právní základ pro ustanovení několika mezinárodních tribunálů, ať už kvůli vyšetřování zvěrstev v bývalé Jugoslávii, Rwandě nebo Sierra Leone.
Okamura čínskou pomoc vyzdvihuje
Ještě pozoruhodnější je Salviniho výrok v domácím kontextu. Liga Severu je součástí euroskeptické frakce Identita a demokracie, kterou Salvini založil po loňských volbách do Evropského parlamentu. Její součástí je i populistické hnutí SPD Tomia Okamury, který prohlašuje pravý opak.
Okamura naopak čínskou pomoc vyzdvihuje, stejně jako zásluhy prezidenta Miloše Zemana. Opožděný dovoz roušek z Číny poté, co si je už většina obyvatel zajistila sama nebo ušila, nepřičítá vládě.
„Je to jednoznačně díky prezidentu Zemanovi. Kdyby neotevřel ty dveře, tak by to vláda vůbec nedokázala dovézt,“ řekl šéf hnutí SPD na TV Barrandov. Řadí se tak po bok hradní enklávy, která chce této celosvětové tragédie zneužít k posílení svého vlivu a vylepšení mediálního obrazu čínského komunistického režimu.
Vedle Zemana, který vřele poděkoval Čínské lidové republice, si zásluhy přisvojuje i jeho okolí: Vratislav Mynář, Martin Nejedlý a prezident Česko-čínské komory Jaroslav Tvrdík, který nedávno přivedl ke krachu čínskou společnost CEFC.
Mynář se sám označuje za „zachránce státu“. Prohlašuje, že se Hradu podařilo vyžehlit vztahy s Čínou včetně výroků premiéra Babiše, který „neuváženě“ prozradil, že jeden z čínských dodavatelů vládu podvedl. Poté se do věci vložil ministr vnitra Jan Hamáček s úzkými vazbami na Tvrdíka, což svědčí o zákulisní dohodě s Hradem.
Normalizace vztahů s Čínou?
Hamáček sice tvrdí, že po něm čínská strana nic nechtěla, ale věřit se tomu moc nedá. Ve hře je minimálně „normalizace“ pošramocených vztahů s Pekingem. O tom, že nejde jen o draze zaplacený obchod vynucený po počátečním zaváhání vlády a okolnostmi na světovém trhu, svědčí i servilní divadlo na pražském letišti. Stalo se už tradiční součástí čínskou stranou vyžadovaných propagandistických rituálů.
Vládní delegace za účasti Andreje Babiše, Jana Hamáčka a Aleny Schillerové zde přivítala první letadlo společnosti China Eastern s dodávkami ochranných pomůcek. Vychválen byl i přítomný čínský velvyslanec, který ještě nedávno vyhrožoval sankcemi kvůli připravované cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan.
Časem však vyplouvají zarážející informace, jak byli v dodávkách chybějícího materiálu pominuti domácí výrobci, kteří se státu sami nabízeli. Některé dovezené čínské pomůcky (rychlotesty, respirátory) navíc nesplňují požadavky potřebné kvality.
Úslužný přístup českých představitelů nekoresponduje se Salviniho reakcí, kdy „politicky nekorektně“ pojmenoval realitu. Je to bizarní zvláště proto, že se někteří z nich považují za jeho sympatizanty.
I italský premiér Conte v této souvislosti považuje za nemyslitelné, že by geopolitická pozice země mohla být podmíněna dodávkami nedostatkového zdravotnického materiálu. Někteří tuzemští pročínští lobbisté, kterým současná situace fakticky vyhovuje a dávají to až příliš okatě najevo, si to určitě nemyslí.