Sassoli udělil Babišovi lekci ze slušného chování. Z listu je cítit znechucení

Premiér Andrej Babiš. (ČTK)

Premiér Andrej Babiš. | FOTO: ČTK

Andrej Babiš nechával plnit svůj facebook dojemnými fotografiemi, na nichž se přátelsky zdraví s evropskými státníky. Dojaly nás třeba fotografie, jak se šibalsky pošťuchuje s francouzským prezidentem Macronem nebo jak se směje společně s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. Toto divadélko pro méně chápavé má nastolit dojem, že Babiš patří do party politických špiček kontinentu, ne-li i celého světa, a v evropských strukturách je jako ryba ve vodě. Realita je ovšem jiná.

Dopis předsedy Evropského parlamentu Davida Sassoliho předsedovi české vlády Babišovi má však zcela opačné vyznění. Za formálně zcela slušným dopisem je cítit naprosté znechucení, které Babiš u některých partnerů vyvolává. Slušná forma je všude v horních patrech evropské politiky železnou normou. Skutečný obsah vzkazu je cítit z důrazu a bezprecedetního upozornění na etické hranice, které český premiér překračuje.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Sassoli mimo jiné Babišovi napsal: „Rád bych zdůraznil, že Výbor pro rozpočtovou kontrolu bude i nadále vykonávat své povinnosti v souladu se svým mandátem, včetně posuzování potenciálních střetů zájmů, které brání řádnému a zákonnému plnění rozpočtu EU.“ Jedná se o značně tvrdé upozornění, že Babiš nemá co zpochybňovat práci komise, kterou vede předsedkyně rozpočtového výboru EP Monika Hohlmeierová.

Pro českého premiéra je také mimořádně nedůstojné, když ho předseda Evropského parlamentu důrazně upozorňuje na jeho nestandardní chování. Sassoli kupříkladu píše: „Rád bych vyjádřil velké znepokojení nad osobními útoky namířenými na některé členy Výboru EP pro rozpočtovou kontrolu.“ Jedná se totiž o Babišovy útoky.

Aby to tedy bylo jasné, jde o srážku civilizovaného světa s barbarstvím. Respektovaný politik z italské Demokratické strany udělil Babišovi lekci slušného chování. A když mu ve svém dopise objasňuje pravomoci Evropského parlamentu, jež plynou ze smluv, které Česká republika podepsala, tak ho zároveň školí v malé násobilce.

Všeříkající význam má nakonec poslední Sassoliho věta: „Jsem si jist, že mohu počítat s Vaší plnou podporou Evropského parlamentu při výkonu pravomocí, které mu byly svěřeny Smlouvami o Evropské unii.“ Je to formálně vzato zdvořilostní obrat, který ale v překladu znamená zhruba toto: Začněte laskavě respektovat platná pravidla. S pozdravem, Sassoli.

Měli bychom přesně vědět, v jaké situaci se nachází naše země kvůli premiérovi, jehož nám tu zvolilo 30 procent spoluobčanů. Jsme v roli divochů, které někdo musí učit jíst příborem. Člověka se u dopisu Sassoliho Babišovi zmocňuje hluboký stud.

Celý text dopisu předsedy EP českému premiérovi přinášíme ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]