Utahování opasků má tu zajímavou vlastnost, že se vždycky utahují jen nějaké. V rámci jakéhosi zákona, který všechno vyrovná, je utahování některých opasků doprovázeno povolováním jiných. Na ministerstvu financí ministryně Aleny Schillerové se opasky povolovaly.
„Ministerstvo financí loni rozdělilo mezi 44 vysoce postavených úředníků na odměnách 11,5 milionu korun. Z toho dva náměstci ministryně financí loni získali navíc každý 715 000 korun a další čtyři přes 400 000 korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnily Hospodářské noviny. Deník získal data na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odměny hájí.“ (iHned.cz)
Jméno Aleny Schillerové je přitom spojeno s obrovským schodkem státního rozpočtu, který byl zvýšen na na 500 miliard korun. Přitom jsme od ní mohli slyšet, jak stát bude šetřit a to také na platech státních úředníků.
„Takové odměny státním zaměstnancům v době, kdy zhruba sedmina ekonomiky musela v boji proti pandemii zavřít své provozovny a minimálně další sedmina byla nepřímo preventivními zásahy státu dost výrazně omezena, jsou za hranou slušného a ohleduplného přístupu. Takto si stát, ministerstvo financí, představuje sdílení nákladů boje s covidem-19? Solidarita státu se souženou společností je nulová,“ nechala se pro Hospodářské noviny slyšet hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Schillerová ale tvrdí, že pro její ministerstvo pracují „špičkoví ekonomičtí a právní odborníci, díky jejichž zkušenostem a praxi Česká republika šetří miliardy korun ročně“. Také nasazení v covidové době je prý náročné.
Covidová doba sice odhalila neschopnost této vlády, ale jednu výhodu má. Stát směřoval ke schodku ještě předtím, že připutoval virus z Číny. To bylo v době ekonomického růstu, kdy se nejen nepodařilo vytvořit nějakou finanční rezervu (jako se to podařilo třeba Německu), ale státní kasa byla stále prázdná. Teď to koronavirus zamaskoval, jako když tsunami smaže topy nějakého pachatele v písku. Kdo by řešil desítky miliard, když se schodek počítá ve stovkách miliard. To už se nějak ztratí.
Schillerová bude znova poslance žádat o prohloubení schodku rozpočtu, který už teď je nejhorší v historii a odhaduje se na minus půl bilionu korun. Ministryně chtěla více peněz ve sněmovně už v lednu, ale slyšeli na to jen komunisté. „Pokud by zůstala ekonomika zavřená v tomto rozsahu, tak ty peníze vydrží zhruba do června. Déle ne,“ říká. (Seznam Zprávy.)
Že by výsledkem těch peněz půjčených z budoucnosti byla aspoň nějak přijatelná přítomnost, se skutečně nezdá. Ale odměny jsou to pěkné. Lidé budou v této ponuré době jistě nadšení, že se představitelům dobře daří.