Opozici se dnes podařilo prosadit hned jedenáct usnesení na mimořádné schůzi k postupu vlády při epidemii nového koronaviru. „Vláda byla v bezprecedentní situaci. Historie prověří, jestli jsme udělali správné rozhodnutí,“ obhajovala před poslanci postup kabinetu ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Nevládní poslanci vládu kritizovali hlavně za uplynulý zmatek. Aby se předešlo pochybení do budoucna, má ministerstvo zdravotnictví aktualizovat typový pandemický plán a v případě druhé vlny epidemie koronaviru podle něj postupovat.
Během dopolední diskuze se opoziční poslanci obraceli hlavně na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO). Například poslanec ODS Marek Benda mu znovu vyčítal převedení některých opatření z krizového zákona pod zákon o veřejném zdraví. V tomto případě navíc o překročení ministrových pravomocí nakonec rozhodl zpětně i Městský soud v Praze. „Já vím, že furt doufáte, že to ty soudy nestihnou udělat, že ta opatření vždycky stihnete vzít zpátky, dříve než soudy rozhodnou o tom, že mají být zrušena. Ale je to velmi nebezpečný stav,“ uvedl.
Vojtěcha nakonec občanský demokrat vyzval k umírněnějšímu vystupování směrem k veřejnosti. „Přestaňte pouštět do televize své různé epidemiology, protože jestli budeme národ nadále strašit tak, jak ho strašíme, tak se ekonomika nikdy nerozjede,“ uzavřel. Samotný postup uvolňování opatření navíc označil místy jako absurdní.
Volba tvrdší cesty
Naopak ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) mluvil o tom, že situace byla dlouho nejistá, a nikdo proto předem nevěděl, kam jednotlivé kroky vlastně povedou. „Cítili jsme, že můžeme snadno udělat chybu,“ řekl na jednání poslancům.
Zdůrazňoval přitom, že je rád, že si vláda zvolila, že bude postupovat tvrdší cestou. „Lékaři a hygienici říkali – ta nemoc není obyčejná chřipka, to není pravda, že se mladých netýká, ona i mezi nimi vyvolává poměrně vážné následky jako záněty srdečního svalu, to když projde touto zemí a my to necháme jenom tak, bude to jako bouře,“ vzpomínal.
Inspirace zahraničím
Sám Vojtěch se během debaty odkazoval především na zkušenosti ze zahraničí, kterými se podle jeho slov inspirovali především. Za všechny zmiňoval hlavně Tchaj-wan. Zároveň pak odmítl, že by se jednalo o strašení. Na druhou stranu kdybychom podle něj postupovali například jako Švédsko, mohla být prý situace mnohem horší. „Má stejný počet obyvatel jako Česká republika, zhruba 10 milionů obyvatel, tak u nás 324 obětí, ve Švédsku 4,5 tisíce,“ uvedl.
„Pokud by ale chtěla vláda nebo ministerstvo provést analýzu, měla by se dotýkat toho, jestli se mohlo zabránit některým těm úmrtím,“ reagoval Pavel Žáček (ODS). Uvedl, že aktuální srovnání s mezinárodní statistikou nepovažuje za příliš hodnověrné.
Po polední pauze má Sněmovna rozhodnout ještě o návrzích, aby vláda poděkovala Tchaj-wanu za poskytnutou pomoc, do konce srpna připravila a začala realizovat investiční seznam pro modernizaci zdravotnických zařízení a do konce června vyplatila odměnu medikům, kteří byli ve zdravotnických zařízeních během jara nasazeni.