Ministryně financí Alena Schillerová stále zdůrazňuje, že EET podnikatelé podporují, včetně významných osobností. Jde však v první řadě o funkcionáře několika velkých podnikatelských svazů, kolaborujících s vládou. Mezi nimi je i Zdeněk Juračka, zastupující maloobchodní řetězce. Není ale jediný.
[ctete postid=“235749″ title=“Babišova chiméra malého a levného státu. Nikdy nebyl větší a dražší“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/02/Babiš-ANO-sněm-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš předvedl na sněmu hnutí ANO licoměrné divadlo. Chce prý malý a levný “ permalink=“http://forum24.cz/babisova-chimera-maleho-a-levneho-statu-nikdy-nebyl-vetsi-a-drazsi/“]235749[/ctete]
„Dotažení EET je pro mě prioritou, a proto mě těší, že je kvitují i významné osobnosti českého podnikání,“ uvedla Schillerová na svém facebookovém profilu 22. února. „Třeba Zdeněk Juračka, předseda Asociace českého tradičního obchodu, se kterým jsme se včera večer potkali na Reprezentačním plese družstva COOP,“ prozradila.
„Zdeněk Juračka je znám i tím, že vyzval poslance, aby nepolitikařili a vzali rozum do hrsti, protože EET je důležitým nástrojem v boji proti šedé ekonomice. Je moc dobře, že EET veřejně podporují lidé s mnohaletými zkušenostmi z podnikání,“ pochválila Juračku ministryně.
EET součástí tlaku na malé firmy
Nechme stranou, že snaha Aleny Schillerové zapřáhnout do EET další stovky tisíc malých podnikatelů ve třetí a čtvrté vlně je v přímém rozporu s deklaracemi ANO o podpoře živnostníků, kteří se za uplynulých pět let dostali pod nejsilnější tlak státní represe od pádu komunismu.
Ministryně financí se stále ohání nejen neprůkaznými čísly o údajné výnosnosti EET, ale i báchorkami, že Babišova daňová vlajková loď podnikatelům nevadí. Neplatí ani argument, že zásadněji snižuje šedou ekonomiku, jejíž celkový objem je na úrovni vyspělých zemí typu Německa, které podobnou technologii nepoužívají.
Ve skutečnosti vláda spolupracuje s několika podnikatelskými svazy zastupujícími spíše velké firmy, nikoli zhruba 90 procent malých podnikatelů a živnostníků, jejichž názory Schillerovou doteď nezajímaly.
Juračkovy maloobchodní řetězce
Ministryně má pravdu, že Juračkova Asociace českého tradičního obchodu podporuje on-line systém evidence tržeb od samého počátku. Zastupuje 33 maloobchodních řetězců a výrobců potravin, mimo jiné pekárnu PENAM ze skupiny Agrofert.
Asociace zahrnuje sedm tisíc prodejen a 30 tisíc zaměstnanců, představujících čtvrtinu maloobchodního trhu s potravinami. Polovina z nich pracuje pro síť spotřebních obchodních družstev COOP, působící hlavně na venkově. V jejím čele stojí právě Juračka.
Hájí tedy zájmy maloobchodních řetězců, pro které jsou neorganizovaní drobní venkovští prodejci nevítanou konkurencí. Odtud mimo jiné pramení její důrazná podpora EET, výhodná hlavně pro větší společnosti.
Ubylo přes tisíc tradičních prodejen
O Juračkově přezíravém přístupu k živnostníkům svědčí jeho vyjádření k aktuálnímu výzkumu prezentovanému na kongresu na podporu maloobchodního trhu Samoška, pořádanému koncem ledna v Olomouci. Potvrdil neblahý jev, že zavedení EET zrychlilo tempo zavírání malých prodejen do velikosti 400 m², označovaných za tradiční.
„EET měla negativní dopad na počty obchodníků na tradičním trhu, na hypermarkety a supermarkety to zásadní vliv nemělo,“ informoval na kongresu Lubomír Mechura ze společnosti Nielsen. „Před zavedením EET bylo v Česku přes 13 tisíc tradičních obchodů, loni v červenci už méně než 12 tisíc. Naopak hypermarketů byl stejný počet a supermarketů v mezidobí několik přibylo,“ dodal.
Je tak zjevné, kdo na Babišově projektu vydělal a kdo prodělal.
Zmizelo několik podnikatelů
Na výsledky kongresu reagoval Juračka v Radiožurnálu (24. 1. 2019). Pochválil čísla uváděná k EET ministryní Schillerovou, „ale byla tam i čísla ze statistiky, kterou provedla firma Nielsen, kde se ukázalo, že zmizelo několik podnikatelů. Zavřely se třeba některé prodejny,“ komentoval skutečnost, že skončilo více než tisíc malých obchodů.
Podle Juračky to je pozitivní jev, jelikož „ubývají prodejny podnikatelů, kteří se rozhodli, že se poctivým způsobem neuživí, a nechali toho“. Tím zopakoval nehorázné tvrzení premiéra Babiše, že s podnikáním kvůli EET skončili jen podvodníci. Zároveň přiznal, že ani tak netoužil po větším výběru daní, ale aby se vyrovnalo tržní prostředí. Tím si zřejmě představuje administrativní vyčištění trhu od „nekalé“ konkurence.
Jiného názoru byl další účastník kongresu Petr Stefanides, který už 28 let provozuje prodejnu potravin v Obořišti na Příbramsku. „Vláda mluví o podpoře venkova. Já jsem zavřel kvůli EET restauraci a ze stejných důvodů v okolních vesnicích zavřelo několik obchodů a restaurací, protože jejich provozovatelé řekli, že už do toho nebudou investovat peníze. Z malých obchodníků neznám nikoho, komu by EET přineslo něco pozitivního.“
Juračka se zviditelnil už před rokem kritikou Finanční správy kvůli údajně nedbalým kontrolám EET. „Potvrdilo se nám, že většina těch, co podváděla předtím, podvádí znovu. Prostě se zatím nedocílilo efektu, který se od EET očekával,“ uvedl. „Je to asi zejména tím, že kontroly, které jsou vedeny z finančních úřadů, jsou neúplné a laxní,“ dodal.
Zřejmě mu připadá rekordní počet 80 tisíc kontrol ročně nedostatečný.
Nováková: Jsem pro tvrdší verzi EET
Podobným způsobem hájila EET ještě v pozicích prezidentky Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezidentky Hospodářské komory současná ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.
„Já elektronickou evidenci tržeb podporuji a byla jsem zastánce daleko přísnější dikce zákona tak, aby platila skutečně pro všechny a hned. Pak by se neřešilo, že někdo dostane výjimku a někdo ne,“ uvedla předloni v červenci.
Svaz obchodu a cestovního ruchu zastupuje zájmy velkých obchodních řetězců, pro které není zavedení EET problém. Nováková navíc dosud vlastní společnost U & SLUNO, která těmto řetězcům dodává technologii, mimo jiné využitelnou pro elektronickou evidenci tržeb. Tím se ocitá v dvojím konfliktu zájmů.
Havlíček a Dlouhý
Dalšími výraznými spojenci premiéra Babiše a ministryně Schillerové v propagaci EET jsou předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček a prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Podporovali EET, podobně jako Juračka a Nováková, od samého počátku, ačkoli uvnitř jejich svazů nebyly na její zavedení jednotné názory.
[ctete postid=“234391″ title=“Podezření z nezákonné akce Šlachtových celníků s armádou sílí. Šetří je GIBS“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/07/Šlachta-celník-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministryně financí Schillerová oznámila, že operativní spolupráci Celní správy s “ permalink=“http://forum24.cz/podezreni-z-nezakonne-akce-slachtovych-celniku-s-armadou-sili-setri-jej-gibs/“]234391[/ctete]
Nebránili dostatečně malé podnikatele proti růstu byrokracie, minimální mzdy a drakonickým pokutám, přičemž přesvědčivou cestou nejsou další výjimky, jako je osvobození nejmenších živnostníků, ale úplné zrušení systému EET, který ve vyspělé Evropě nemá obdoby.
„Je jisté, že lidé jako Zdeněk Juračka, Marta Nováková, Karel Havlíček nebo Vladimír Dlouhý jdou proti zájmům drtivé většiny malých podnikatelů a živnostníků, jdou proti zájmům velké části svých členů a angažují se ve prospěch státní moci,“ říká k tomu jeden z nejvýraznějších kritiků EET, podnikatel Radomil Bábek.
Tomuto názoru odpovídají jiné údaje, než deklaruje ministryně financí Alena Schillerová. Z průzkumu společnosti Staffino mezi 1.900 podnikateli vyplývá, že se 70 procent respondentů staví proti EET a 78 procent nevěří tomu, že zlepší výběr daní.
Na tom názory „významných osobností českého podnikání“, jako je podle Schillerové třeba Zdeněk Juračka, nic nezmění.