Situace na ukrajinské frontě se výrazně vyostřila. Ruské armádě se podařilo prolomit obranu ukrajinských ozbrojených sil v Donbasu, ostřeluje Charkov a zasahuje energetická zařízení po celé Ukrajině. Analýza ruské sekce BBC přibližuje, jaké je momentální rozložení sil a co se dá v blízké budoucnosti očekávat.
Ofenzíva ruských sil v oblasti obce Očeretino se podle pozorovatelů zatím neproměnila v příliš hluboký postup, ale ukazuje na únavu ukrajinské armády a na zvýšenou schopnost ruské armády reagovat na krizové situace a využívat jich. Děje se tak v době, kdy USA po několikaměsíčním zpoždění schválily vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě 61 miliard dolarů.
BBC se snaží posoudit, jak může americká pomoc ovlivnit schopnost Ukrajiny odstrašit nepřítele a zda naopak ruská armáda bude schopna nejen reagovat na oslabenou ukrajinskou armádu, ale i vést rozsáhlou útočnou operaci.
„Únorová ztráta doněckého předměstí Avdijivka se ukázala být pro ukrajinskou armádu ještě větším neúspěchem – koncem dubna ruské síly prolomily obrannou linii u obce Očeretino, kam se ukrajinská armáda stáhla, a nadále vyvíjejí tlak na ukrajinské síly,“ píše BBC.
V rozhovoru pro týdeník Economist Vadym Skibickij, zástupce šéfa Hlavního zpravodajského ředitelství ukrajinského ministerstva obrany, uvedl, že podle jeho informací Rusko připravuje na květen-červen větší úder u Charkova nebo v Sumské oblasti.
Vrchní velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskij předtím zase na svém kanálu na Telegramu napsal, že „nepřítel dosáhl určitých taktických úspěchů, ale nebyl schopen získat operační převahu“. Postup ruských sil činí stovky metrů za den.
„Tyto postupy však zatím nejsou takového rozsahu a tempa, abychom mohli říci, že opotřebovací válka skončila a nabyla podoby války manévrové. Rusové se snaží rozvinout taktické úspěchy v operační a taktické úspěchy, ale od toho je ještě daleko ke změně charakteru války jako celku,“ řekl BBC izraelský vojenský expert David Gendelman.
Poziční charakter konfrontace se od podzimu 2022 nezměnil a současný průlom ukrajinské obrany ruskou armádou se rovněž nevymyká opotřebovací válce.
V současné situaci existují podle analytiků dva faktory, které by měly ukrajinské velitele znepokojovat. Bojová schopnost ukrajinských jednotek na frontě poklesla a ruské síly prokázaly schopnost toho využít. Snížení bojeschopnosti nepřítele je hlavním úkolem ve vyčerpávající válce. Vyhrává ten, kdo má více prostředků.
„Schopnost závisí také na kvalitě: stavu personálu, jeho výcviku, fyzické zdatnosti, únavě, disciplíně, morálce, stejně jako zbraní a vybavení. Zastavení vojenské pomoci ze strany Spojených států a neschopnost evropských zemí kompenzovat ji vlastními dodávkami vedly k tomu, že do zimy neměli Ukrajinci doslova s čím bojovat,“ dodává analýza.
Obsah nového balíčku americké vojenské pomoci Ukrajině nenaznačuje, že se Ukrajina připravuje na zvrat ve válce a zahájení velké ofenzivy. Tyto dodávky však umožní udržet se v opotřebovací válce.
Většina z nich – munice pro pozemní systémy, dělostřelecké granáty, protiletadlové střely, obrněná vozidla a tak dále – je určena ke zvýšení bojové účinnosti ukrajinských jednotek. Hlavní novinkou v tomto balíčku je vybavení letišť a letecká munice, což naznačuje možný transfer stíhaček v blízké budoucnosti.
Kromě toho USA již dodaly Ukrajině operačně-taktické rakety MGM-164/168 ATACMS s doletem až 300 kilometrů. Tyto rakety umožní Ukrajině zasáhnout cíle hluboko v ruském týlu, ale není možné s nimi prorazit frontu. Jedná se o poměrně silnou zbraň, ale její účinnost závisí na tom, jak ji armáda využije.
„Do konce roku 2024 by západní podpora mohla opět dosáhnout úrovně z počátku a poloviny roku 2023, ale stále existuje velká nejistota ohledně toho, co se stane poté,“ varuje Christoph Trebesch, vedoucí skupiny výzkumného centra Kielského institutu, která sleduje pomoc Ukrajině.
Schválený americký balíček podle něj zajistí pouze „dočasný oddech, ale ne zásadní zlom“ ve válce. „Pokud USA nepřijmou další balíčky pomoci koncem roku 2024 nebo začátkem roku 2025, bude Ukrajina pravděpodobně čelit stejnému deficitu i v roce 2025,“ uvedl Trebesch.
Nedostatky ruské armády v organizaci součinnosti mezi složkami všeobecného vojenského boje, pěchotou, obrněnými vozidly, bezpilotními letouny, letectvem a mnohým dalším, na které na začátku války upozorňovali nejen západní a ukrajinští, ale dokonce i ruští komentátoři, se nyní zjevně když ne odstranily, tak alespoň částečně napravily.
Zatímco před rokem vojenští experti spekulovali o vyhlídkách a přípravách na ukrajinskou ofenzivu, stejně jako o obranyschopnosti ruské armády, nyní je situace přesně opačná: většina, ne-li všichni komentátoři tvrdí, že hlavním úkolem Ukrajinců v roce 2024 bude vydržet proti ruským úderům.
Souběžně s konfrontací na bojišti se Rusko a Ukrajina snaží vzájemně ovlivňovat prostředky dalekého dosahu – raketami a drony. Kromě Charkova ostřeluje ruská armáda i další ukrajinská města a energetická zařízení.
Jak píše sir Lawrence Freedman, člen Britské akademie a emeritní profesor na katedře válečných studií na King’s College v Londýně, v listu Financial Times, Ukrajina potřebuje čas, aby si vybudovala dostatečnou sílu a posílila se natolik, aby mohla účinněji bojovat.
„Nejlepší způsob, jak může Ukrajina nyní bojovat s Ruskem, je pokračovat v úderech, které v poslední době důsledně provádí. Používají bezpilotní letouny s dlouhým doletem proti ropným rafineriím a dalším cílům, které mají pro Rusko strategický význam. Ukrajinská schopnost ostřelovat vzdálené cíle je mnohem menší než ruská, ale Kyjev investuje velké prostředky do vývoje a výroby bezpilotních letounů. Ukrajinské vedení tvrdí, že roste nejen množství, ale i kvalita bezpilotních letounů, a že již mají drony s dosahem tisíc kilometrů.“
Jak Rusko, tak Ukrajina zdokonalují taktiku takových úderů, aby byly účinnější, a v důsledku toho se snaží oslabit stát protivníka – protože to je podstatou opotřebovávací války, která pokračuje.