Hokejista Jaromír Jágr poletí s delegací prezidenta Miloše Zemana do Číny. Informovaly o tom Lidové noviny, které paří do koncernu Agrofert. Jágr byl v minuosti tváří značky Huawei. Ve volební kampani ale také před časem podporoval současného premiéra a Zemanova spojence Andreje Babiše, s nímž natočil reklamu na Vodňanské kuře.
„Můžu potvrdit, že Jaromír Jágr poletí,“ řekl Lidovým novinám Vít Heral, tiskový mluvčí hokejového klubu Rytíři Kladno. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček pro deník FORUM 24 Jágrovu účast zdůvodnil takto: „ČLR má zájem o spolupráci s ČR v oblasti sportu.“
[ctete postid=“244384″ title=“Vychází Speciál FORUM. Mapuje důsledky pěti let Babiše ve státních funkcích“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Screenshot-2019-04-14-21.10.00-385×230.png“ excerpt=“Redakce deníku FORUM 24 vydává speciální publikaci k pěti letům politické hegemonie “ permalink=“https://forum24.cz/vychazi-specialni-publikace-forum-mapujeme-dusledky-peti-let-babise-ve-statnich-funkcich/“]244384[/ctete]
Pročínské sportovce v Česku reprezentuje také fotbalista Pavel Nedvěd. Jágr se zúčastnil také oficiální recepce s čínskou vicepremiérkou Sun Čchun-lan.
Zeman poletí do Číny už popáté, opět ho na cestě doprovodí podnikatelská mise, kterou připravuje Hospodářská komora ČR. Do země ho doprovodí několik ministrů včetně končících představitelů ministerstva dopravy Dana Ťoka a ministerstva průmyslu a obchodu Marty Novákové (oba za ANO).
Jedním z hlavních témat cesty bude summit, který se bude zabývat novou Hedvábnou stezkou. Podle vládního dokumentu Česká republika pojímá čínskou iniciativu Hedvábné stezky „jako příležitost pro prohloubení široké bilaterální spolupráce“ s Čínou a jako doplněk k rozvoji strategického partnerství mezi Evropskou unií a Čínou. „Naplňování projektů v rámci této iniciativy uskutečňuje ČR v souladu se svými politickými a právními závazky vůči Evropské unii,“ uvádí vládní materiál.
Zeman opakovaně čínský projekt podpořil. V lednu například poznamenal, že pevně doufá, že pomůže oživit český obchod s nemovitostmi nebo železnice. Sní také o tom, že Hedvábná stezka povede přes Českou republiku do západní Evropy, řekl. Projekt naopak vyvolal obavy u některých zemí Evropské unie, které se obávají rostoucího vlivu Číny. Vojenské zpravodajství ve výroční zprávě za rok 2017 uvedlo, že se tato iniciativa kvůli své globální ambici stane zdrojem rostoucích obav představitelů Evropské unie.
Se Si Ťin-pchingem se má Zeman na bilaterálním jednání setkat 28. dubna. Podle vládních podkladů bude toto setkání „využito k potvrzení zájmu obou zemí o otevřený dialog, včetně výměny informací o situaci v obou zemích, a projednání hlavních priorit v oblasti česko-čínské spolupráce“. „Mezi ně patří etablování ČR vůči Čínské lidové republice jako finančního centra a leteckého uzlu v rámci států střední, východní a jihovýchodní Evropy, dále podpora cestovního ruchu, spolupráce v oblasti zdravotnictví, energetiky, průmyslu a také zemědělství a kultury,“ dodal dokument.
Náklady na cestu prezidenta do Číny materiál odhaduje na asi 8,9 milionu korun. Částka má zahrnovat i náklady na cesty přípravných týmů. V minulosti byly cesty Zemana do Číny výrazně levnější, upozornil server Seznam Zprávy.