NÁZOR / Šéf SPD navázal na odkaz Jiřího Paroubka a taky hlásá politiku všech azimutů. Za tím se skrývá snaha odpoutat nás od Západu. Po tom samém, jak jsme tu již psali, touží i senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. Jako by snad přišel nějaký pokyn.
Stejně jako Zwyrtek Hamplovou i Okamuru zaujalo, že se spolek BRICS bude rozšiřovat.
„Ekonomické uskupení BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) se rozhodlo pro rozšíření. Zatím asi o pět zemí. Zájem má ale mnohem více států… V zájmu našeho státu je politika všech azimutů, tedy spolupráce se všemi státy po celém světě, se kterými to pro nás bude výhodné, a ne se pouze orientovat na západní Evropu, USA a především Německo,“ píše na facebooku.
Hned také vysvětluje, jaké jsou v tom podle něj naše šance.
„Potřebujeme diverzifikovat svůj export, import i investice, abychom nebyli na nikom fatálně závislí a vydíratelní. Tyto země mají obrovské trhy s obrovskou populací. Některé z těchto zemí mají vysoký hospodářský růst, zatímco Evropská unie dlouhodobě roste pomalu, stagnuje a dusí svou ekonomiku byrokratickými regulacemi a sebevražedným Green Dealem. Země BRICS a spol. takto nesmyslně pojatý boj proti emisím CO2 neprovádějí a peníze tak mohou investovat do svého rozvoje.“
Také sděluje, na čem by se nejspíš rád podílel. „Země BRICS také hovoří o tom, že chtějí oslabit dolar jako mezinárodní rezervní měnu a chtějí uskutečňovat své transakce v jiných měnách. Tím by se hodně oslabilo postavení USA, které by už svou inflaci natištěných dolarů nemohly vyvážet do zahraničí.“
Velký bojovník za různé svobody nějak pominul, že BRICS je tvořen diktaturami (Čína a Rusko), jednou zemí, co vykročila směrem k vlastní verzi fašismu (Indie), neklidnou Brazílií, kde se objevily trumpovské rituály, kdy lid pod vlivem bývalého prezidenta Bolsonara dobývá vládní budovy, a nakonec je tu Jižní Afrika, s kterou toho nemáme moc společného. Rozhodně méně než s Německem a dalšími evropskými zeměmi.
Stejně jako Zwyrtek Hamplovou nejspíš Okamuru zaujalo, že spolek je protizápadní a protiamerický a že je členem Rusko. Rusko ovšem vzhledem k mizivé ekonomické síle a nezadržitelnému politickému a ekonomickému úpadku svět zajímá jen jako držitel jaderných zbraní, Indii a Čínu pak jako zdroj levného plynu a ropy. Za toto zboží ovšem Rusku platí v rupiích a jüanech, což je Moskvě houby platné.
Legrační je následující sdělení vůdce SPD: „Zájem o vstup do organizace BRICS má více než 40 zemí, podle agentury TASS formální žádosti o vstup podalo zatím 22 zemí. Jsou to Alžírsko, Argentina, Bangladéš, Bahrajn, Bělorusko, Bolívie, Venezuela, Vietnam, Honduras, Egypt, Indonésie, Írán, Kazachstán, Kuba, Kuvajt, Nigérie, Spojené arabské emiráty, Palestina, Saúdská Arábie, Senegal, Thajsko a Etiopie.“
No úžasné. Komentovat netřeba.
Zařídit se podle nápadů těchto populistických amatérů by bylo spolehlivou cestou do chudoby. Jim ovšem o nějaký rozkvět země nejde, chtějí jen frázemi ohlupovat méně myslící lidi. Fráze o „všech azimutech“ neznamená nic jiného než snahu dostat nás z Evropské unie a připoutat ke společenství pochybných států. Pokud jde o „dušení“ ekonomiky, to má momentálně na svědomí Vladimir Putin a jeho nesmyslná válka, nikoliv Green Deal. Technologický skok spojený s Green Dealem znamená nejen modernizaci, ale také nezávislost na dovozu ropy, což musí autoritářské země, které z nějakého dopuštění osudu sedí na surovinách potřebných pro energetiku, zvláště dráždit. Stačí se ostatně podívat, kdo u nás vede nejhlasitější (a současně nejhloupější) tažení proti obnovitelným zdrojům energie. Proruské dezinformační weby, kdo jiný.
Neználek Okamura už chtěl, abychom se chovali jako Orbánovo Maďarsko. Co na tom, že to tam přes snaživou kolaboraci s ruským zločinným režimem dopadlo špatně. Země, které se zapletly Čínou, najednou poznávají, co spojení s touto vychytralou totalitou znamená. Zapletení do dluhové pasti, kterým si Peking může jiné státy dostat na dost krátké vodítko. O Rusku nemá cenu mluvit. Obchodovat se zemí (krom toho, že bychom platili její válečné zločiny), která nerespektuje smlouvy a mezinárodní právo, je dost velký risk.
Nikdo samozřejmě Okamurovi, Zwyrtek Hamplové, komunistům, rajchlovcům a trikoloristům nebrání se do těchto zemí přesunout, nebo do podnikání s nimi vložit celý svůj majetek. Ať to udělají, a my se budeme dívat.