Šéfredaktor holdingového věstníku MF Dnes, Jaroslav Plesl, projevil ve svém pokusu o diskreditaci více než čtvrtmilionové demonstrace na Letné velkou dávku kreativity. Jeho text „Zklamaní a znechucení. Demonstrace potvrdila známý fakt“, je samou svou podstatou příbuzný hnutí ANO. Podobně jako zmíněný politický útvar, který budí zdání, že je prozápadním, proevropským, apolitickým, progresivním demokratickým hnutím bojujícím s korupcí, tak i Pleslův článek navozuje dojem, že pojednává o demonstraci z pražské Letné – ale není tomu tak.
Pleslův tematický veletoč má prostý důvod – demonstraci proti jeho šéfovi, kterou tolik potřebuje zdiskreditovat, není v základních ohledech co vytknout. Lidi přišli projevit odpor vůči trestně stíhanému agentovi STB, který z funkce premiéra nastavuje pravidla přerozdělování dotací tak, aby na tom sám vydělal. Důvod demonstrace byl tedy pochopitelný, ten akci vytknout nešlo. Další potíží demonstrací bývá slabá účast. Umenšit tu na Letné by ale bylo pracné a vyžadovalo by medikaci čtenářů. Ani službu politickým zájmům ostatních stran organizátorům nešlo vytknout, když na podium nepustili jediného politika. Přes placené výletníky to už zkoušel Klaus, a jen o fous unikl žalobě. Nechybělo moc, a málem se i omluvil. Pleslova výchozí situace tedy byla zřejmá – musí psát o čemkoli jiném!
Herci Martha Issová a Jiří Mádl se jevili jako dobrá volba. Na Letné sice nejspíš ani nic neříkali, pokud tam vůbec byli, ale před devíti lety se angažovali klipem, přičemž svého cíle nedosáhli a jsou tedy zahořklí. Jak to souvisí s demonstrací na Letné? Ten čtvrtmilion lidí, jemuž vadí trestně stíhaný agent STB, který z funkce premiéra.. to je v podstatě Mádl a Issová, kterým pořád něco vadí, teď zrovna trestně stíhaný vlastník Pleslova listu, jasné?
Jeden slabý moment letošní Letné ale Plesl přeci jen postihl. Jak správně poznamenal, organizátoři aktuální demonstrace na rozdíl od těch, kteří pořádali shromáždění na témže místě před 30 lety, neudělili události potřebnou dynamiku – nevyhlásili generální stávku!
To je zajímavá představa, jak ředitelé filiálek nadnárodních koncernů vyhlašují neposlušnost českému státu, a na just nedovezou z čínských továren už ani jeden chytrý telefon, a jestli vláda nesplní požadavky, další nadnárodní firma v tendru na státní zakázku okamžitě uvolní místo konkurenci! Inu, už není centrálně řízená ekonomika a demonstrace mají jen svou nepřímou, společenskou sílu.
Plesl však nezůstává u obecných tvrzení a závěrem si přeci jen bere na mušku jednoho z řečníků z Letné, kdy připomene známou skutečnost, že podepsal antichartu. Plesl pomíjí, že se za to dotyčný jako jeden z mála omluvil, a namísto toho jej přirovnává ke spolupracovníkovi STB Junkovi. To už však vypovídá více o šéfredaktorovi novin trestně stíhaného a soudem potvrzeného spolupracovníka STB Babiše, než o řečníkovi, jehož se pokoušel očernit.