Senátoři zepsuli ministra Válka, při jednání o pandemickém zákonu hrál karty

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) (Úřad vlády ČR)

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) | FOTO: Úřad vlády ČR

Horní komora se dnes zabývá pandemickým zákonem, v názoru na novelu se nemohou shodnout ani senátoři vládních stran. Zatím proto převažovala spíše kritická vystoupení. Do senátu dorazil zákon obhajovat také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Ten však zákonodárce rozčílil svým chováním, v jednacím sále totiž hrál na mobilu karty.

Válek se ohradil slovy, že komunikuje s ministerstvem a velmi dobře si pamatuje, co jednotliví senátoři říkali. „Zatímco vystupovali moji kolegové, tak vy jste celou dobu hrál karty. Nikam na ministerstvo jste nepsal, možná chvíli. Skutečně jsem tohle ještě nezažil,“ pustil se do ministra zdravotnictví místopředseda senátu Jan Horník (STAN). 

(Týdeník FORUM)

„Těch ministrů, co tu bylo, všichni psali zprávy, protože měli třeba v předsálí své poradce. Ale aby se někdo stavěl k projednávání zákonu tak znuděně, že si hraje karty, tohle podle mého nepatří do horní komory, ale ani do celého parlamentu, pokračoval Horník. „To, že říkáte, že nebudete věštit ani z karet, ani z křišťálové koule, tak jsem přesvědčen, že přesně to děláte. Nevěnujete nám pozornost, dodal místopředseda senátu.

Někteří senátoři ministra zdravotnictví Válka při hře na mobilu vyfotili a snímky umístili na sociální sítě. Později je ale smazali. „Omlouvám se ministru Válkovi za zveřejnění fotky jeho mobilu. Jednal jsem ve zkratu, kdy jsem byl rozčílený z toho, že pan ministr nereagoval na mé oslovení od pultíku. Nicméně zveřejňování fotky něčího mobilu není to, jak bych se chtěl jako politik prezentovat. Takže se omlouvám,“ napsal později na twitteru senátor Václav Láska (SEN 21).

Senátoři debatují o pandemické novele už přes dvě hodiny, zatím převažovala spíše kritická vystoupení. Vlastimil Válek prohlásil, že zhruba do poloviny března potřebuje zákonný rámec pro protikoronavirová opatření v domovech pro seniory a ve zdravotnických zařízeních, jinak požádá kabinet o vyhlášení nouzového stavu. Polední přestávku v jednání vyhlásila předsedající Jitka Seitlová (KDU-ČSL) proti plánům o půlhodinu dříve, a to kvůli ministrově zdravotní indispozici. Válek v jednom ze svých vystoupení zmínil, že má výhřez ploténky, což ovlivňuje funkci jeho pravé ruky.

Senát už dopoledne rozhodl hlasy 42 ze 66 přítomných členů, že vyhoví vládě a projedná předlohu zrychleně. Její schvalování ve stavu legislativní nouze je přitom jedním z terčů kritiky z řad části senátorů, kabinet podle nich takový postup dostatečně nezdůvodnil. V debatě dosud vystoupilo jen několik členů horní komory, dalších devět se do debaty hlásí.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Ostře se do pandemické novely opřel Michael Canov z klubu Starostů, který ji označil za “právní zmetek šitý ne horkou, ale roztavenou jehlou”. Podobně jako předseda frakce SEN 21 a Pirátů Václav Láska se pozastavoval například nad třídenní karanténou po návratu z rizikových zemí nebo po pozitivním antigenním testu a nad možností nařizování karantény nebo izolace i krátkou textovou zprávou. Canov mluvil také o právě zrušené povinnosti prokazovat se covidovým certifikátem. “Ani disidentům nebyl zakazován vstup do restaurací,” prohlásil.

Láska pokládá za problém, že novela zavádí možnost vydávání nových proticovidových omezení. V legislativní nouzi měla vláda žádat jen o prodloužení účinnosti pandemického zákona, která za nynějšího stavu končí s únorem, míní.

Válek zdůraznil, že není možné, aby po konci února neměl zákonný rámec pro zvládání epidemie. “Pokud zákon neprojde, nezbude mi nic jiného než žádat vládu o vyhlášení nouzového stavu, nebo rezignovat na ochranu našich seniorů, zdravotnických zařízení a domovů pro seniory. To druhé nikdy neudělám,” řekl. Podobně se vyjádřil předseda zdravotnického výboru a zpravodaj novely Roman Kraus (ODS). Pokud pandemický zákon nebude platit, zůstane pouze možnost vyhlášení nouzového stavu, řekl.

Ministr zdravotnictví hájil také některé kritizované části novely. Například nařizování karantény či izolace vložilo ministerstvo do novely kvůli tomu, že se už tak postupuje přes rok, ovšem v rozporu se zákonem, zmínil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články