Čína je ochotná posilnit vztahy s Evropskou unií. Čínský prezident Si Ťin-pching to prohlásil při setkání s belgickým premiérem Alexanderem De Crooem v Pekingu. Navzdory politickému napětí prý mezi oběma stranami postaví „mosty“.
Čínský prezident Si Ťin-pching během návštěvy belgického premiéra Alexandera De Crooa v Pekingu hovořil o tom, že by Čína a Evropská unie měly mnohem těsněji spolupracovat a zároveň se více zasazovat o světový mír.
„Vzhledem k turbulentní mezinárodní situaci je třeba vybudovat více ‚mostů‘ mezi Čínou a Evropou. Obě strany by měly těsněji spolupracovat a společně prosazovat světový mír, stabilitu a prosperitu,“ řekl Si.
Belgický premiér De Croo dorazil ve čtvrtek do Číny, aby se zúčastnil slavnostního otevření nového belgického velvyslanectví v Pekingu a také se setkal s čínským ministrem zahraničí Wangem Yi. Čínským vedením byl přijat s velkou pompézností.
Wang Yi také uvedl, že doufá, že Belgie, která nedávno převzala předsednictví v Radě Evropské unie, pomůže podpořit užší spolupráci mezi Čínou a Evropou, a zároveň vyzval k „novým vyhlídkám“, „novým začátkům“ a „novým cestám“ ve vztazích mezi Čínou a Belgií a Čínou a unií. „Doufám, že belgičtí diplomaté v Číně budou i nadále fungovat jako most a jako pouto. Řekněte Číně příběh rozmanité Belgie. Řekněte Belgii a Evropě skutečný příběh Číny,“ řekl Wang De Croovi a belgické ministryni zahraničních věcí Hadji Lahbibové během recepce na belgickém velvyslanectví v Pekingu.
Výzva ke sblížení ze strany Si Ťin-pchinga přišla těsně před prezidentskými volbami na Tchaj-wanu, který Čína považuje za separatistický region, přičemž čínské ministerstvo zároveň varovalo, že úsilí o nezávislost ostrova hodlá „rozdrtit“. Ve volbách v sobotu ovšem zvítězil demokratický vládní kandidát a současný viceprezident William Laj. Druhý v pořadí pak skončil kandidát opozice Chou Jou-i, který prosazuje zlepšení vztahů s Pekingem. Ten svou porážku uznal.
Peking a Evropská unie jsou významnými obchodními partnery. Unie ovšem v poslední době naznačila, že by svou závislost na Číně například v oblasti technologií ráda snížila. Strany jsou v rozporu v otázkách, jako je válka na Ukrajině nebo ekonomika. V Bruselu vyvolaly zhoršující se vztahy mezi Čínou a Západem obavy z možné zranitelnosti, a to například kvůli rozšíření umělé inteligence, kvůli šíření dezinformací a zneužití bezpečnostních údajů.