Pokud se někdo diví, kde se mezi lidmi berou nesmírně hloupé názory, je jednou z odpovědí to, že jsou to čtenáři řetězových mailů. Pokud jste v životě nikdy žádný nedostali, nic to neznamená. Z těchto anonymních výtvorů pak obsah prosakuje do příspěvků na sociálních sítích a debat. Teď zrovna jedno takové sdělení jásá nad tím, že Sibiř taje a to Rusku umožní takový přístup k přírodnímu bohatství, že si z toho celý (západní) svět sedne na zadek.
Hlavní myšlenky řetězového mailu z konce října, který můžete najít třeba v databázi Českých elfů, jsou tyto (pravopis ponecháváme):
Ahoj přátelé, Amerika je v totálním srabu a bude do několika let nulou. Proto její byznys má záchvat!!! Ruská federace našla za polárním kruhem na Taimyru díky tajícímu premafrostu v okolí okrajových moří Severního ledového oceánu 120 miliard tun ropy a plynu. Tato kvalitní „sladká“ ropa prý dokonce údajně překonává kvalitou i ropu Brent a ESP! Má jen 0,05 % síry, proto je vhodná pro výrobu nafty s nízkouhlíkovou stopou. Je tam tolik ropy, že není vůbec nutné dělat jakákoliv světová opatření proti jejímu nedostatku. Proto Ruská Federace rozjela veliký projekt VOSTOK OIL a byla pro tento projekt založena společnost Rozněft.
Někdo to zřejmě čte a šíří dál, jak lze snadno zjistit na internetu podle klíčových slov. Tak například na dezinformačním webu Pokec24.cz 14. září uživatel „Masunta“ výše napsané věty používá v diskusi prakticky beze změny.
Obrat „díky tajícímu permafrostu“ je stylistická neobratnost. „Díky“ píšeme u pozitivních jevů, u negativních uvedeme „kvůli“. Proto bychom neměli psát, že „díky letecké katastrově přišlo o život…“ a tak dále.
Tady si ale neznámý autor myslí, že stále více bláta na Sibiři je jev pozitivní, protože se pak Rusko dostane k podzemnímu bohatství. Je pravda, že silná zmrzlá vrstva půdy je pro těžbu problém a Rusko s tím zápasí dlouho. Tání permafrostu je jednak příznak klimatických změn (na které někteří lidé, často až průzračně spjatí s ruskou propagandou nebo producenty fosilních paliv, nevěří), jednak má už vedlejší hmatatelné důsledky. U těch je jedno, jestli jim někdo věří, nebo nevěří, prostě tu jsou. Jedním z nich je to, že tamní infrastruktura prostě počítala s tím, že má „pevnou půdu pod nohama“, například při stavbě domů. Jakmile země změkne, stavby se začínají bortit. A nejen to.
„Nedávná ekologická katastrofa v Norilsku, kde velký únik paliva zbarvil okolní řeky do krvavě červené barvy, způsobila značné škody na místním ekosystému. Podle vědců bude trvat mnoho let, než se okolní prostředí vzpamatuje. Norilská katastrofa odhalila ruský kryptonit (fiktivní chemický prvek, který byl dlouhou dobu jediným prostředkem, jak omezit schopnosti Supermana, pozn. red.). Arktida je největším bohatstvím Země a zároveň nejnebezpečnějším a nejkřehčím regionem. Tání věčně zmrzlé půdy, které je urychleno oteplováním planety, ohrožuje životně důležitou infrastrukturu v oblasti a může způsobit nebývalou devastaci životního prostředí,“ píše web Thearcticinstitute.org.
Odhaduje se, že do roku 2050 bude v Rusku negativně ovlivněno 20 procent komerčních a průmyslových staveb a 19 procent kritické infrastruktury. To představuje 84,4 miliardy amerických dolarů a týká se to 54 procent obytných budov, což bude znamenat celkové náklady 20,7 miliardy amerických dolarů kvůli degradaci permafrostu.
Únik plynů ze zmrzlé půdy, který je způsoben ohříváním planety, vypustí do atmosféry plyny, které k němu ještě dále přispějí. Nedá se čekat, že by si současné ruské vedení připouštělo takové otázky. Zatím v Moskvě nechávají čínské firmy devastovat Sibiř těžbou dřeva, z čehož místní obyvatelé nemají nic. Zisky jsou do hlavního města a místním zůstane jen zkáza. Ale bez ohledu na ideje přinese sibiřské bláto potíže. Představa, jak se v rámci projektu Vostok Oil staví na Sibiři obrovská města, když Rusko nebylo dosud schopno zajistit ani normální silnice do svých měst a vesnic, je směšná.
I za ideálních podmínek a osvícené vlády by se v nejlepším případě jednalo o projekt na celé roky. Rusko nemá ani osvícenou vládu, ani ideální podmínky. Ekonomická pohroma kvůli válce na Ukrajině neumožní investovat do ničeho civilního, snad kromě nějakých nových paláců pro kremelskou kliku. Už dnes utrpěla jen na technice ruská armáda škody, které bude nahrazovat několik let. Pokud tam tedy zůstane režim, který zemi udrží pohromadě.
Dala by se uvést ještě řada dalších argumentů, proč není důvod jásat nad tající Sibiří. Rusko v době západních sankcí nebude mít na velké projekty technologii. Nový plyn a ropu těžit ani nemusí, když teď pracně hledá odbytiště pro stávající suroviny. Evropa i Spojené státy mají také vlastní a nevytěžené zdroje, které ale nevyužívají. (Nebylo to zatím tolik potřeba a jsou s tím spojené potíže ohledně životního prostředí. Ale jsou tu.)
Pak je tu ještě jedna věc. Země s velkým přírodním bohatstvím bývají často technologicky zaostalé. Šlapou po bohatství, které lidé nemuseli vytvořit, tak je nikdo nenutil k inovacím. Rusko a arabské země jsou čítankovými příklady. Zaostalé ekonomiky nakonec prohrávají války a to může přivodit i pád režimů, které na ně vsadily.