Šiřitelé hoaxů, příznivci Ruska, zneuznanci. Ti všichni budou zítra vystupovat na Václavském náměstí

Ladislav Vrabel (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Ladislav Vrabel | FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

Zítra se v Praze uskuteční další setkání, na němž se bude údajně protestovat proti současné vládě, ale ve své podstatě se bude hlavně demonstrovat za proruské postoje a za snahu demontovat demokratické základy současného českého státu.

Ve státní svátek se dvě hodiny po poledni na pražském Václavském náměstí zase sejde skupina příznivců všeho jiného než jen České republiky, byť se hrdě zaštiťují heslem Česká republika na 1. místě. Organizátor Ladislav Vrabel rozeslal dokonce tiskovou zprávu o konání této akce. Ponechme stranou to, že přední „vlastenec“ Vrabel neumí dostatečně český pravopis, protože ve zprávě se objevuje nejedna chyba, a podívejme se na některé řečníky, jejichž účast Vrabel avizuje, a mají tedy zřejmě zapůsobit jako jakýsi magnet přitahující účastníky.

()

„Demonstrace se bude opět konat s podporou politické opozice, nezávislých odborů, umělců a odborníků. Na pódiu vystoupí řada osobností, které nejsou spokojeny se současnou vládní politikou,“ napsal Vrabel. A tak se na některé z těchto osobností podívejme poněkud blíže. A jen ve stručnosti, protože ve skutečnosti by každý z nich vydal na několikastránkový elaborát.

Marek Obrtel z Národní domobrany. Lékař a bývalý důstojník Armády České republiky, který se účastnil mise v Afghánistánu a byl za svoji službu vyznamenán. Následně však zcela obrátil a na protest proti politice USA vůči Rusku medaili za svoji službu vrátil a v roce 2014 veřejně v rozhovoru pro srbský deník označil NATO za „zločineckou organizaci“ s „krutými zájmy“.  V roce 2015 se pak stal šéfem zdravotní služby v Kroměříži. Ovšem proti jeho působení se mezi podřízenými zvedla letos v únoru vlna odporu, protože jim jako zdravotníkům vadilo šíření dezinformací o očkování a o covidu, které z Obrtelových úst zaznívalo. V loňském roce se Obrtel snažil dostat do parlamentu v řadách Volného bloku, ale ani jako lídr v Olomouckém kraji se do parlamentních lavic s celkovým ziskem 1,45 % neprobojoval. Sám Obrtel získal 347 preferenčních hlasů. Národní domobranu, které šéfuje, uvedlo ministerstvo vnitra v roce 2017 v dokumentu Extremismus. Dnes je Marek Obrtel jednou z nejznámějších tváří protizápadní a konspirační scény.

()

Za umělce má vystoupit herec Ivan Vyskočil, který se v srpnu 2022 v Parlamentních listech zastával Andreje Babiše a vládu označoval pejorativním pojmem slepenec. „Pán v Krtečkovi opakuje – zničit krtka!! Stejně jako náš slepenec. Místo řešení opravdových problémů je pro ně hlavní… zničit krtka, tedy promiňte, Andreje Babiše.“ V tomtéž rozhovoru pak vzkázal svému kolegovi Břetislavu Rychlíkovi: „Copak jsme zapomněli na historii? Na bojůvky SAmannů, kteří zastrašovali a ničili všechna shromáždění jiného názoru a fyzicky napadali lidi nesdílející Hitlerovy postoje?“ Pikantní to je zvláště v souvislosti, kdo koho fyzicky na mítincích napadal… Vyskočil je však také držitelem vyznamenání od Miloše Zemana. V roce 2018 byl spolu s Jiřím Krampolem či Michalem Davidem vyznamenán Medailí Za zásluhy. Spíše je však široké veřejnosti znám ze stránek bulváru, které plnil propíráním svého soukromí.  Zvláště rozchod s čtvrtou manželkou Anife Ismet Hassan vydržel bulváru na dost dlouho. Zdá se, jako by se představitel čestného Losny z Foglarových stínadel postupně přehrál do svého záporného protivníka Mažňáka…

Velká očekávání vkládá Vrabel jistě i do vystoupení bývalé novinářky a poslankyně za Babišovo ANO Jany Lorencové. Jako reportérka se v minulosti podílela třeba na pořadech Nadoraz, Fakta, Klekánice a další. Od svého řemesla však přešla na druhou stranu a v roce 2013 se jako nestraník na kandidátce ANO v obvodě Karviná dostala do parlamentu, kde snaživě pracovala pro svého nového majitele. Podepsala se například pod návrh zákona, který předkládal bývalý člen Pohotovostního pluku VB Zdeněk Ondráček (KSČM), na ochranu prezidenta republiky s trestní sazbou až jeden rok vězení. I ona je od roku 2018, zřejmě i díky podpoře tohoto zákona, držitelkou státního vyznamenání Medaile Za zásluhy prvního stupně. Hlavně se však do povědomí veřejnosti dostala v září 2017, kdy na svůj facebook veřejně napsala: „Hrozí válka s Ruskem? Opravdu? Pak budu nejspíš první kolaborant!“ Vypadá to, že ji toto nadšení ještě neopustilo…

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Dalším z řečníků má být Zdeněk Chytra. Jeden z hlavních představitelů kampaně proti tzv. Globálnímu paktu a šiřitel mnoha hoaxů a nepravd nejen na svém facebookovém profilu. Podle něj se Istanbulská úmluva měla vztahovat i na pedofily, veřejně hlásal, že útočná válka, kterou by vedlo Německo, by nebyla trestná. Žije v Berlíně, vystupuje na protimigrantských demonstracích a na dálku patří mezi velké podporovatel Okamurova SPD. V tisku se objevuje, že je dokonce aktivistou německé krajně pravicové strany AfD, sám však tvrdí, že jen pomáhal její místopředsedkyni Beatrix von Storchové s organizací.

Zřejmě zamýšlenou třešničkou na dortu sváteční demonstrace má být účast trojice prezidentských kandidátů Hynka Blaška, Jaroslava Turánka a Josefa Skály.

Generál ve výslužbě Blaško měl blízko k Okamurovu SPD, za které v roce 2019 usedl v europarlamentu, než se s Okamurou letos rozhádal a ze strany vystoupil. Imunolog Turánek hlásal v době covidu názory, že očkování proti této nemoci je „genovou terapií“, a naznačoval, že vakcíny mohou způsobit například neplodnost. Bolševik Skála pak proslul zvláště svým prohlášením, že jako osmnáctiletý mladík vítal 21. 8. 1968 sovětské okupanty se slzou v oku…

Pestrá společnost se pod svatým Václavem sejde. A to má jistě Vrabel ještě nějaké „dezoeso“ v rukávě. Bude zajímavé, kolik lidí se mu podaří nalákat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články