Slovenská metropole v úterý zažila třetí protivládní demonstraci za poslední necelé dva týdny. Protestů, které se postupně rozšířily také do dalších měst v zemi, se podle médií opět zúčastnily tisíce lidí. Shromáždění organizuje opozice kvůli vládním návrhům změn v trestním právu včetně zrušení úřadu speciální prokuratury (ÚSP), který dohlíží také na vyšetřování několika kauz z doby dřívějšího vládnutí strany Směr-sociální demokracie již čtyřnásobného premiéra Roberta Fica.
Opoziční strany požadují, aby vládní koalice stáhla z jednání parlamentu změny v trestním zákoníku a v souvisejících zákonech, kterými chce kabinet ve zrychleném režimu prosadit nejen zrušení ÚSP už k polovině ledna příštího roku, ale také například snížit tresty za korupci či ekonomickou kriminalitu. Opozice kvůli tomu také přistoupila k obstrukci při jednání parlamentu, který se k návrhům na změny v trestním právu a justici dosud nedostal. Vládní politici ale dali najevo, že na svých návrzích trvají. Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) pak v pondělí uvedl, že tyto návrhy znamenají vážné nebezpečí narušení právního státu.
„Je nás stále více. Musíme jim ukázat, že spravedlnost a demokracii ubráníme i v zimě,“ řekl z pódia na demonstraci v Bratislavě předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka.
List Denník N odhadl účast na bratislavském protestu, který byl nově v centru metropole, na 15 až 18 tisíc lidí. Podle něj minulý týden na podobnou akci přišlo v Bratislavě přes deset tisíc demonstrantů; tehdy bylo shromáždění na menším náměstí u budovy úřadu vlády.
Stejně jako minulý týden ani tentokrát na demonstraci v Bratislavě nevystoupili s projevem pouze opoziční politici. Organizátoři dali slovo také Evě Mosnákové, která přežila holokaust a která kromě jiného řekla, že demokracii nelze likvidovat.
Přečten byl rovněž dopis rodiny novináře Jána Kuciaka, kterého spolu s jeho snoubenkou před pěti lety zavraždil střelec, jenž si za to ve vězení už odpykává dlouholetý trest.
„Současný vládní kabinet usiluje o změnu právního systému na Slovensku tak, aby pomohl sobě a svým za korupci trestně stíhaným a některým už odsouzeným nominantům,“ napsala v dopisu Kuciakova rodina.
Obžalobu v případu novinářovy vraždy podal k soudu právě prokurátor ÚSP; kauza u soudů dosud zcela uzavřena nebyla.
Podle listu Sme například v severoslovenské Žilině přišlo na protivládní protest protest 2500 lidí, v Nitře asi dvě tisícovky demonstrantů.
První z nynějších protestů proti vládě, která se ujala moci letos v říjnu, se konal 7. prosince v Bratislavě. Minulý týden se podle organizátorů přidala další čtyři města a na dnešek svolala opozice demonstrace do 11 měst.