Slovenská prokuratura podala obžalobu na exprezidenta Andreje Kisku v daňové kauze jeho rodinné firmy KTAG, jejímž jednatelem byl Kiska před zvolením hlavou státu. Spolu s bývalým prezidentem čelí obžalobě také další jednatel firmy Eduard Kučkovský, vyplývá z dnešního oznámení prokuratury. Obhajoba ohlásila právní kroky proti obžalobě a vyjádřila přesvědčení, že spravedlnost zvítězí.
Prokuratura zveřejnila pouze iniciály obžalovaných a informaci, že obvinění v kauze KTAG půjdou před soud. Policie v případu dříve obvinila právě Kisku a Kučkovského. Kiska čelí stíhání od konce roku 2019, kdy už nebyl prezidentem. Pětiletý mandát Kiskovi skončil v červnu 2019.
Případ se týká financování Kiskovy kampaně před prezidentskými volbami v roce 2014, ve kterých Kiska porazil tehdejšího premiéra Roberta Fica. Podle policie daňový podvod souvisel s účtováním nákladů na předvolební prezidentskou kampaň do účetnictví KTAG a následnými odpočty na dani z přidané hodnoty.
Kiska dříve tvrdil, že obvinění je špinavou politickou kampaní a že za jeho stíháním stojí Fico, vůči kterému se Kiska jako aktivní politik dlouhodobě vymezoval. Odmítl, že by vědomě nechal do účetnictví firmy zahrnout neoprávněné náklady. Ficova strana Směr-sociální demokracie po dlouhodobém vládnutí odešla do opozice po porážce v předloňských parlamentních volbách.
„Toto vyšetřování bylo využíváno i k vydírání prezidenta Kisky v rámci snahy pana Fica stát se předsedou ústavního soudu. Tato obžaloba je cenou za to, že prezident Kiska tomuto vydírání nepodlehl,“ napsal v prohlášení Kiskův advokát Peter Kubina. Dodal, že soudu bude doručen návrh na odmítnutí obžaloby z důvodu, že k žalovanému skutku nedošlo nebo že skutek není trestním činem.
Kiska v minulosti odmítl Ficovy ambice stát se předsedou ústavního soudu, kterého do funkce jmenuje právě hlava státu. Po vraždě novináře Jána Kuciaka v roce 2018 zase Kiska vybídl k předčasným volbám nebo k rozsáhlé rekonstrukci vlády. Následně Fico ve snaze o vyřešení vzniklé politické krize rezignoval na funkci premiéra.
Fico v reakci na podání obžaloby řekl, že Kiskovo případné odsouzení bude znamenat, že Kiska v rozhodujícím kole přímé volby prezidenta v roce 2014 vyhrál neférově.
Daňový úřad při dřívější kontrole neuznal KTAG náklady vynaložené na Kiskovu propagaci a společnosti doměřil daň z přidané hodnoty, později také daň z příjmů v celkovém objemu několika desítek tisíc eur. Následně KTAG podala sérii opravných daňových přiznání.
Policie už v minulosti prověřovala pochybení KTAG. Vyšetřování ale ukončila s odůvodněním, že trestnost činu zanikla. Slovenský trestní zákon totiž umožňuje u některých daňových deliktů dodatečně zaplatit daň i během policejního vyšetřování, aniž by viníkovi hrozilo stíhání, což KTAG učinila. Obnovit vyšetřování daňového deliktu KTAG policii nařídila prokuratura.