Novým předsedou sociální demokracie se stal dosavadní starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda, který tak ve volbě porazil končící ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou. Pro Šmardu hlasovalo 130 z 233 hlasujících delegátů, Maláčová na mimořádném sjezdu získala pouze 62 hlasů a bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík 41. Delegáti vybírali také nové místopředsedy, do nejužšího vedení strany se vracejí mimo jiné hejtman Pardubického kraje Martin Netolický či bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.
Nový šéf strany požádal delegáty, aby do vedení zvolili například bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Šmarda zároveň před volbou prohlásil: „Jsem pro to, abychom požádali předsedu ČMKOS Josefa Středulu, aby kandidoval na prezidenta republiky.“
Zájem postavit se do čela ČSSD 0měli kromě Šmardy a Maláčové ještě bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík, členka odborné právní komise sociální demokracie Jana Turoňová, pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman a ekonom Peter Jaďuď. Krejčík se ucházel o předsednický post už v únoru 2018, kdy v klání zvítězil Jan Hamáček. Landsmana o rok později nepustila do volby předsedy nesplněná podmínka délky členství ve straně.
ČSSD zvolila pětici řadových místopředsedů
Řadovými místopředsedy ČSSD zvolili delegáti starostu Brna-Líšně Břetislava Štefana, hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, lékaře Robina Šína a někdejší místopředsedkyni Mladých sociálních demokratů Danielu Ostrou. Pětice kandidátů uspěla už v prvním kole tajné volby.
Ke zvolení bylo potřeba získat 113 delegátských hlasů. Ostrá jich dostala 152, Šín 140, Netolický 138, Petříček 135 a Štefan 127. Šín, Netolický, Petříček a Štefan měli už před volbou výslovnou podporu nového předsedy sociální demokracie Michala Šmardy. V souladu s jeho přáním před tím delegáti zvolili statutárním místopředsedou strany bohumínského místostarostu Igora Bruzla.
Šmarda uvedl, že delegáti zvolili do vedení ČSSD dobrý tým. „Ten tým je různorodý, plný lidí, kteří chtějí pracovat a kteří si dokážou získat důvěru,“ míní.
O zvolení řadovými místopředsedy se ucházelo 14 sociálních demokratů. Protože on-line hlasovací systém umožňoval výběr jen z deseti kandidátů, delegáti nejprve museli počet adeptů zúžit v orientačních hlasováních.
Nejužší vedení sociální demokracie je po dnešním sjezdu zcela nové. Dosud byli řadovými místopředsedy Jana Maláčová, která dnes neuspěla ve volbě předsedy, Dana Váhalová, Jiří Běhounek, Josef Říha a Jan Tvrdý.
ČSSD ve volbách se ziskem 4,65 procenta hlasů nepřekročila poprvé za dobu samostatné ČR zákonnou pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny. Na výsledek reagoval odstoupením předseda strany Hamáček, zbytek nejužšího vedení pak oznámil rezignaci k datu dnešního sjezdu. Strana do jmenování nové vlády zůstává s hnutím ANO v kabinetu, který od 11. listopadu vládne v demisi.
Delegáti sjezdu debatovali zejména o financování volební kampaně. Roman Onderka, který jako statutární místopředseda strany skončí se zvolením nového předsedy, uvedl, že volby stály zhruba 53 milionů korun a za získané hlasy dostane od státu přibližně 25 milionů korun. Sjezd rozhodl, že financování kampaně prověří stranická kontrolní komise, když byl schválený rozpočet podle některých delegátů překročen asi o deset milionů korun. Výtky zaznívaly také k tomu, že ČSSD používala v materiálech červenou barvu místo obvyklé oranžové.