Šmírování. Kritici měli pravdu. Finančák EET nepoužívá jen ke kontrole tržeb

Premiér Andrej Babiš a jeho ministryně financí Alena Schillerová (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a jeho ministryně financí Alena Schillerová | FOTO: ČTK

Od začátku opakují kritici EET, že jde o systém sloužící ke špiclování živnostníků. Že jde o nebezpečný nástroj, který může být zneužitelný. A od téhož začátku Andrej Babiš a Alena Schillerová ubezpečují, že systém nikdo nikdy zneužít nemůže a že jim jde jen o kontrolu podnikatelů, zda neokrádají stát na daních. Jakkoliv tento argument o problému s okrádáním státu na daních zní od Andreje Babiše humorně. Bohužel pro podnikatele, kritici měli pravdu. Stát data z EET nepoužívá zdaleka jen k tomu, k čemu byl systém vytvořen.

Server Blesk zjistil, že data získaná ze systému EET Finanční správa využívá nejen ke kontrole tržeb. Informace předává i dalším útvarům. Například kolegům, kteří mají na starost kontrolu daní z nemovitosti. Informaci zástupce berňáku potvrdil. „Správci daně z nemovitých věcí průběžně prověřují, zda byla daň z nemovitých věcí vyměřena ve správné výši. K tomu využívají všechny skutečnosti dostupné z různých databází, a to jak katastrálního úřadu, ze stavebního řízení, z údajů poskytnutých poplatníkem k dani z nabytí nemovitých věcí, tak případně z vlastní činnosti. Jedním z podkladů mohou být pochopitelně i údaje získané z EET,“ potvrdil pro Blesk Zprávy Lukáš Heřtus z Generálního finančního ředitelství (GFŘ).

Úředníci pátrají po tom, zda čistě náhodou živnostníci nešidí stát i na dani z nemovitosti. Podezřívání totiž není nikdy dost. A protože do systému EET putují i informace o tom, odkud podnikatelé tržby odesílají, může berňák následně pátrat, zda z oné konkrétní adresy podnikatel odvádí daň z nemovitosti, zda má provozovnu řádně nahlášenou, zda má případnou nájemní smlouvu, zda majitel nemovitosti případný nájem daní, a tak dále. Zkrátka, kontrolovat je stále co.

Andrej Babiš i Alena Schillerová už mnohokrát prokázali, že se jim nedá příliš věřit. Komedie kolem EET je dalším důkazem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články