Bez potyčky s městskou policií se neobešlo dnešní umístění části balustrády repliky Mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí. Umístil ji sem sochař Petr Váňa, který chce na původní místo vrátit repliku Mariánského sloupu. Umístění balustrády si nevyžádalo stavební zásah do náměstí. Dohlížející městská policie ale pacifikovala Váňova bratra Tomáše, který začal rozebírat dlažbu. Následovala krátká potyčka mezi strážníky a účastníky akce.
Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová ČTK řekla, že na náměstí dorazili i příslušníci Policie České republiky, kteří se situací zabývají na místě společně s městskými strážníky. Na místo mají dorazit i zástupci Prahy 1.
Sochař chce část sloupu na místě nechat i po skončení shromáždění, jež má trvat do 19.00, i když nemá vyjednaný zábor veřejného prostranství.
Část balustrády váží asi půldruhé tuny. Všech 250 zpracovaných dílů sloupu a korintskou hlavici Váňa přivezl do metropole v úterý lodí po Vltavě. Nyní dokončuje hlavici a dílo chce na základě stavebního povolení, kterému skončí platnost v červenci, umístit na původní místo. Nemá ale vyjednaný zábor a příjezdovou cestu. Proto musel po prvním pokusu, kdy se spolupracovníky odstranil kočičí hlavy na části náměstí, místo po zásahu městské policie vrátit do původního stavu.
Situace se může opakovat. Sochařův bratr Tomáš dnes opět začal dlažbu rozebírat, proti čemuž zasáhla městská policie. „Trošku mě táhli po zemi,“ řekl novinářům Tomáš Váňa. „Byl nám zabráněn vjezd na stavební pozemek a bohužel kvůli tomu musíme dělat takové věci, jako že tajně rozebíráme dlažbu a jsme za to perzekvováni městskou policií,“ dodal.
Sochař Váňa oznámil že zamýšlejí část zábradlí sloupu na náměstí nechat a oplotit. Dodal, že právo stavět na samotném pozemku mají a zábor se měl týkat pozemků okolních, které ale nepotřebují. Úřady to vnímají jinak – Praha 1 v pátek na twitteru uvedla, že obnova sloupu není bez povoleného záboru možná. Žádost o jeho vydání dostal úřad městské části 6. června, ale žadateli ji vrátil k doplnění. K udělení rozhodnutí je nutný i souhlas Technické správy komunikací (TSK), která o věci zatím nerozhodla.
Sloup ze 17. století svrhl dav v roce 1918, protože v něm spatřoval symbol habsburské monarchie. O jeho návratu se diskutuje od 90. let. Zastánci obnovy považují Mariánský sloup za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné umělecké dílo, od něhož se odvíjelo barokní sochařství v Čechách. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země. Pražské zastupitelstvo se naposledy v roce 2017 vyslovilo proti návratu sloupu.