Sochu Koněva dezinformátor Jovanovič dál čistil i přes policejní zákaz  

Putinista Žarko Jovanovič přes zákaz policie v sobotu v čištění Koněvova soklu pokračoval (FB)

Putinista Žarko Jovanovič přes zákaz policie v sobotu v čištění Koněvova soklu pokračoval | FOTO: FB

Nápisy, které se v posledních dnech objevily na soše stalinistického maršála Koněva v Praze, již částečně zmizely. Náhodný svědek v pátek večer vyfotil u sochy klečícího Žarka „Raptora“ Jovanoviče, který nápisy spolu s neznámou ženou vlastnoručně odstraňoval. Asi po dvou hodinách jejich snažení ukončil příslušník městské policie. V sobotu se Jovanovič k pomníku přesto vrátil a v čištění pokračoval. Jovanovič je známý aktivista dezinformačních kampaní a podporovatel Putinovy vlády v Rusku.

FB, archiv

Mezistav v pátek večer – Koněv přišel o doplňující data i o  přiléhavý přídomek „krvavý“

Zmíněnému dezinformátorovi soudě podle postupu práce nejvíce vadila historická data 56, 61 a 68. Ta upomínala na skutečnost, že jako velitel sovětských vojsk v Maďarsku řídil brutální potlačení tamního protikomunistického povstání, později pomohl při stavbě Berlínské zdi a nakonec velmi pravděpodobně připravoval invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

FB, archiv

V pátek večer putinista Jovanovič stalinistickému maršálovi klečel u nohou

Jako další v pořadí odstranil přídomek „krvavý“. I ten byl nanejvýš přiléhavý – kromě výše jmenovaných zločinů Koněv v letech 1918–1919 jako komisař pomáhal brutálně potlačit rolnická povstání ve Vologdské gubernii na severu Ruska.

Socha maršála Koněva (Praha 6)

S Koněvovou sochou jsou problémy dlouhodobě. „Je vidět, že je srpen. Koněv je zase rudý. Jako každý rok,“ poznamenal k úpravě památníku starosta Prahy 6 Ondřej Kolář s tím, že za jeho čištění, opravy a renovace Praha 6 utratila za poslední roky už statisíce korun. Kolář, který vychází z toho, že Pražané z jeho čtvrti o sochu nestojí, ji už proto čistit nechce a raději by se domluvil s Rusy, aby si ji vzali například na svou ambasádu. „A dodávám, že dokud nezačnou jednat konstruktivně a z jejich strany uslyším jen normalizační fráze o přepisování dějin, zůstane socha pomalovaná. Nakonec, rudý je rusky krásný…,“ zavtipkoval starosta.

„Čistič“ Jovanovič je zadlužený bývalý neúspěšný podnikatel, který vešel ve známost svoláním demonstrace proti příjezdu kancléřky Angely Merkelové i neúspěšnou kandidaturou za Stranu práv občanů Zemanovců na pražský magistrát.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]