Pozornost na sociálních sítích vzbudilo video, na kterém ruský ministr obrany Sergej Šojgu říká, že opět bude Sovětský svaz. Je pravda, že v kontextu toho, o čem mluvil, popisuje, co si myslel těsně po rozpadu SSSR. Dnes se ale zjevně podílí na ambicích Vladimira Putina nějaký nový Sovětský svaz vytvořit.
Co se vlastně stalo? Před čtrnácti dny se Sergej Šojgu a ministr pro mimořádné události Alexandr Kurenkov zúčastnili akcí u příležitosti 30. výročí takzvané první ruské mírové operace. Tím se myslí podpora separatistů v Jižní Osetii. Část Jižních Osetů se na počátku 90. let s podporou Ruska odtrhla od Gruzie a na části území bývalé Jihoosetské autonomní oblasti později založili Republiku Jižní Osetie. Je to jeden z loutkových „států“, které prakticky nikdo neuznává, v tomto případě kromě Ruska jen Nikaragua a ostrovní stát Nauru. Šojgu byl tehdy spolupředsedou společné kontrolní komise pro řešení gruzínsko-osetského konfliktu.
Vzpomíná na to, jak to tehdy bylo: „První mírová operace proběhla jedním dechem a velmi rychle. Byl to jedinečný zážitek, když byla během několika dní sestavena komise, v níž byli zástupci všech bezpečnostních složek. Mám na mysli budoucí ministerstvo pro mimořádné situace, dále Státní výbor, náměstka ministra obrany, prvního náměstka ministra vnitra, prvního náměstka šéfa FSB. Všechno se podařilo dát dohromady.“
Šojgu také poznamenal, že „pro Rusko to byla velká, důležitá a potřebná práce“. Pak přišla ta citovaná slova: „Tehdy jsem si byl naprosto jistý, zejména moje generace, byli jsme naprosto přesvědčeni, že to všechno je dočasné a naše země bude zase velká a silná. Zase tu bude Sovětský svaz a nikdo nikam nepůjde. Všichni budou žít v míru a harmonii.“
Pak pokračoval v osvědčené kremelské rétorice, že se zase někoho podařilo zachránit: „Nebudu to skrývat, bylo to těžké. Výsledek však stál za to. Rusko nedovolilo vyhlazení obyvatel Jižní Osetie. Opravdu si přeji, aby všechny tyto události byly skutečně minulostí a už se nikdy neopakovaly… V podmínkách otevřené vojenské konfrontace a humanitární katastrofy byly do regionu přesunuty jednotky mírových sil a záchranářů. Mnozí z vás se na těchto událostech přímo podíleli.“
Takže pokud jde o doslovný význam tohoto citátu, Šojgu ohledně obnovy SSSR skutečně mluvil o tom, co si myslel kdysi. Druhá věc je ta, že se podílí na ideologickém a vojenském pokusu obnovit ruské impérium, a je jedno, pod jakým názvem to bude.
Ideologii už v Kremlu vymysleli, mělo by jít o jakýsi Eurasijský svaz, který má být veden v duchu „zachování“ eurasijských hodnot, odlišných od údajně dekadentních hodnot západní civilizace. Je to mix pravoslaví, fašismu, bolševismu, imperiálních ambicí, samoděržaví a prvků stalinismu. Jakékoli nové impérium by ale nevydalo dobře, kdyby do něho nebylo začleněno území Ukrajiny.
Nejde o nějakou západní paranoiu, ale tento způsob myšlení se dá odvodit z toho, co kremelští představitelé a různí ruští „myslitelé“ (Alexandr Dugin, Jevgenij Satanovskij) opakovaně vyhlašují, a jak je vidět z ruských výbojů.
Ve vyhlašování velkých cílů vyniká expremiér a exprezident Dmitrij Medveděv. Ten teď na sociální síti zveřejnil dva obrázky s textem: „V psychotropními látkami ovlivněném mozku ukrajinského prezidenta se objevil následující obraz světlé budoucnosti jeho země (obrázek 1). Západní analytici se domnívají, že ve skutečnosti tomu tak bude (obrázek 2).“ Pointa je zjevně taková, že podle představ Volodymyra Zelenského nemá Rusko okupovat žádné ukrajinské území, zatímco nejmenovaní „západní analytici“ si prý myslí, že z Ukrajiny zbude jen malá enkláva a zbytek si obsadí Rusko (největší díl) a Rumunsko, Maďarsko a Polsko. Zatím to spíš vypadá tak, že pod vlivem psychotropních látek je spíš někdo v Moskvě a ti údajní „západní analytici“ jsou stejnou konstrukcí něčího mozku jako ruské „zázračné zbraně“.
Ve čtvrtek Medveděv, který jako trafiku po svém sesazení z funkce premiéra dostal funkci místopředsedy Rady bezpečnosti, přijel na hranici s Finskem v Karélii. Jak ukazuje video, vystoupil z vrtulníku a poněkud nejistým krokem se vydal, „aby si osobně prohlédl hraniční pásmo“. Souvisí to se zamýšleným vstupem Finska do NATO.
Медведев уже на границе с Финляндией pic.twitter.com/dOlqEF1rhk
— Кремлевский пул РИА (@Kremlinpool_RIA) July 28, 2022
Obnova impéria ale není jednoduchá věc, na to je třeba obětovat hodně lidí a hodně peněz. Pokud jde o rezervy vojáků, nevypadá to moc dobře. Moskva, které se nechce vyhlásit mobilizaci, už se snaží najímat vojáky v různých neruských republikách federace, většinou muže, kteří potřebují nějak vyřešit své sociální problémy a potřebují peníze, verbuje se ve věznicích, vysílají se kadyrovci z Čečenska, kteří ohromují spíše svými videi než bojovým úsilím, využívají se bojovníci ze soukromé „Wagnerovy skupiny“, v doněckých „republikách“ už narukoval kdekdo a je třeba hledat další muže, kteří se ukrývají, aby neskončili na frontě. Do výzbroje se vytahují tanky, které sloužily před 50 lety, a výsledek není slavný, protože se z nich část vybavení rozkradla. Tajemství, proč někteří tankisté opoustili na Ukrajině své stroje, se vyjasnilo. Na místě najednou třeba zjistili, že se jim u tanku neotáčí věž, což je v boji jistý problém. Obyvatelstvo posílá vojákům potraviny, ponožky a dělá sbírky na malé drony. Celý válečný stroj se zatím udržuje v chodu kvůli možnosti nebrat ohled na životy vlastních vojáků a hrnout na bojiště techniku sice zastaralou, ale ve velkém množství.
Západní sankce působí pomalu, ale je to domino, kde padá jedna kostička za druhou. Automobilový průmysl se v podstatě zastavil, propadla se výroba ledniček, protože nejsou součástky, časem nastane problém, jak udržovat letadla pro civilní dopravu. Jsou vesměs západní a nebudou náhradní díly. Peníze Moskva na válčení ovšem ještě má, protože stouply ceny ropy a plynu a Čína s Indií suroviny kupují, byť pod cenou. Kdyby ale Rusko odřízlo Evropu od plynu úplně, způsobilo by samo sobě větší problém než západnímu protivníkovi, protože západní peníze potřebuje. Letos je zřejmě poslední zima, kdy může Putin vydírat, příští rok už na tom bude Evropa lépe, byť si bude léčit rány způsobené zpomalením ekonomiky.
To hlavní, abychom se vrátili na začátek, ale je, že podle zkušenosti se na územích „osvobozených“ udatnou ruskou armádou žije lidem bídně, a je těžké to tajit. Je příliš mnoho lidí, kteří se nebudou chtít nechat „osvobodit“ a skončit v bídě jen kvůli tomu, aby si Putin, Šojgu a Medveděv uchovali své paláce s komnatami a heliporty.