Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) svými nepodloženými výroky o zaplacených demonstrantech zasáhl do práv jedné z účastnic protestů proti vládě v roce 2018, plyne z nového rozhodnutí Nejvyššího soudu. Vyhověl tak dovolání Jany Filipové a zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Praze, který ženě z Domažlicka odepřel právo na omluvu. Vyplývá to z úřední desky, kde je verdikt dočasně zpřístupněný.
Okresní soud pro Prahu-západ před tím rozhodl ve prospěch Filipové. Krajský soud nyní musí podruhé projednat Babišovo odvolání, bude však při tom vázaný názorem nejvyšší instance.
Podle Nejvyššího soudu v kauze šlo o střet Babišova práva na svobodu projevu a práva demonstrantky na ochranu cti a důstojnosti. Hlavní problém spočíval v tvrzení, že protestující dostali za svou účast peníze. Babiš se odvolával na vyjádření poslance ANO Pavla Růžičky, který údajně při jednom z protestů slyšel několik lidí, jak se baví o penězích. Nejvyšší soud však tvrdí, že šlo o neověřené tvrzení. Babiš nepředložil jiné důkazy.
„Nesplnil tak svoji povinnost dostatečným způsobem si převzaté tvrzení ověřit. To platí tím spíše, že žalovaný předmětné výroky pronášel v době, kdy zastával funkci předsedy vlády, tedy jako osoba, u níž lze předpokládat vyšší stupeň informovanosti a znalosti,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu.
Podle nejvyšší instance lze Babišovy výroky považovat za neoprávněný zásah do osobnostní sféry těch, jichž se týkaly. Byly „objektivně způsobilé přivodit újmu na jejich osobní i mravní integritě, snížit jejich vážnost a čest a případně i ohrozit jejich postavení“.
NS také uvedl, že výroky potenciálně dopadly na všechny účastníky protestů. „Pokud totiž dostatečně nekonkretizoval, které demonstranty tím míní a jak a podle čeho je rozlišuje, mohl kdokoliv z účastníků důvodně dovozovat, že výrok o zaplacených demonstrantech se vztahuje právě na něj, a běžný posluchač, který by znal identitu některého z účastníků, mohl stejně důvodně uzavřít, že výrok míří na něj,“ popsal Nejvyšší soud v rozhodnutí.
Filipová se zúčastnila demonstrace 11. července 2018, kdy poslanci rozhodovali, zda dají důvěru Babišově vládě. Babiš v reportáži následně uvedl, že je o zaplacení demonstrantů přesvědčený, protože protestující jsou „stále stejní lidi“, a že si neumí představit, že by někdo protestoval 16 hodin, takže „nějaká motivace tam bude“.
Babiš později mluvil o zaplacených demonstracích v souvislosti s protestem před Českým rozhlasem z 21. srpna. Na TV Barrandov řekl, že lidé, co na něj pískali, byli zaplacení a že jde o politické odpůrce na objednávku. Odkazoval se přitom na vyjádření poslance Růžičky, který po červencové demonstraci zveřejnil, že slyšel několik lidí, jak se baví o tom, kam mají jít pro peníze. Účastníci demonstrace jeho tvrzení odmítli, bavili se prý o penězích na případnou pokutu pro mladíka, který byl na akci legitimován.