Soud odmítl žalobu advokáta lichvářů Radka Vondráčka

Radek Vondráček (ANO) (Zbyněk Pecák / se svolením autora)

Radek Vondráček (ANO) | FOTO: Zbyněk Pecák / se svolením autora

Hospodářské noviny informovaly o tom, že místopředseda hnutí ANO a bývalý předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček prohrál soud, který s novinami vedl kvůli sérii investigativních textů. Ty byly Hospodářskými novinami publikovány minulý rok v červnu. Vondráčkovi vadilo, že ho spojily s dvojicí kroměřížských lichvářů Miroslavem Kolmanem a Rudolfem Cieslou, kteří sedí ve vězení za podvody s půjčkami.

Někdejší šéf dolní komory parlamentu a jeho kroměřížská právní kancelář, v níž působí i další členové místního hnutí ANO, podle autorů článků právě těmto mužům poskytovali právní servis. Vondráček redakci Hospodářských novin za texty zažaloval a chtěl otisknutí vlastní odpovědi. Obvodní soud pro Prahu 8 ale Vondráčkovu žalobu ve čtvrtek zamítl. Místopředseda Babišova hnutí se může proti verdiktu soudu odvolat. Do té doby rozsudek zůstává nepravomocný.

(Týdeník FORUM)

Hospodářské noviny popsaly případy lidí, kteří si v minulosti půjčili peníze od Kolmana s Cieslou a jejich firmy CK Finance. Někteří z nich kvůli podvodným smlouvám přišli o svůj dům, další o peníze a pro mnoho z nich, jak noviny uvádějí, celá věc navíc skončila i dlouhodobými psychickými či jinými zdravotními problémy. Miroslav Kolman a Rudolf Ciesla byli v roce 2019 za podvody odsouzeni na 2,5 roku do vězení.

„Právní zázemí přitom dvojici lichvářů podle výpovědí svědků i dokumentů, které HN nashromáždily, poskytoval v mnoha případech právě Vondráček a jeho advokátní partner Tomáš Opatrný – kroměřížský zastupitel za ANO. Oba byli také alespoň jednou svědky toho, když lidé nevýhodné smlouvy s Kolmanem a Cieslou podepisovali,“ informují Hospodářské noviny.

Radek Vondráček i Tomáš Opatrný ovšem tvrdí, že se na podvodném byznysu této dvojice nijak nepodíleli. Právě v tomto smyslu měla být i Vondráčkova odpověď, kterou chtěl po HN otisknout, což mu právě Obvodní soud pro Prahu 8 zamítl.

Bývalý předseda sněmovny Vondráček chtěl omluvu také po advokátu Petru Němcovi, který spolu s vedoucím analytikem protikorupční organizace Transparency International Milanem Eiblem zjištění HN komentoval. „Podle uvedených skutečností mají Vondráček a jeho společník v těchto případech podvodů šmejdovského typu roli spolupachatelů, akorát schovaných pod advokátním statusem,“ zhodnotil Vondráčkovo fungování v Kroměříži pro HN Němec. Advokát ani Transparency International se Vondráčkovi omlouvat neplánují.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]