KOMENTÁŘ / Ústavní soud zamítl stížnost poslanců ANO na krácení valorizace penzí, a osvobodil tak vládní kabinet od populistické agendy opozice, která ji vnutila vládě, médiím a kritické většině české veřejnosti. Stručně řečeno, vláda svým rozhodnutím v legislativní nouzi sice mírně omezila jednu skupinu lidí, ale současně tak zabránila nedozírným miliardovým hospodářským škodám. Soud to pochopil, poslanci ANO zjevně ne, ale jejich běsnění a bezprecedentní zpochybňování klíčové instituce právního státu nic už nezmění na faktu, že i v šílených časech se musí vládní elita chovat střízlivě a nepodléhat demagogii. Nahrává tomu taky další zpráva, která je pro Česko a vládu Petra Fialy mnohem důležitější a varovnější.
Předem se musím omluvit milovníkům osobních a – s prominutím – někdy i hloupých invektiv a zjitřených emocí po verdiktu Ústavního soudu, ale budeme se bavit o faktech a zdravém selském rozumu. O tvrdých, nemilosrdných datech, která jasně na prvoplánové a emocionální diskusi o přiměřeném zvyšování penzí dokumentují těžce skrývanou intelektuální a politickou tragédii politických a mediálních elit. Ať je odpuštěno všem neempatickým statistikám, ale čeští senioři se na naší planetě skutečně nemají nejhůř. A určitě ne proto, že důchodový systém je největší výdajovou položkou státního rozpočtu.
Penzisté nejsou ti nejvíce ohroženi
Naopak, analýza renomované francouzské společnosti Natixis připravovaná a publikovaná pod názvem „Globální důchodový index“ jasně signalizuje, že lépe než čeští senioři se mají v kategorii materiálního blahobytu jejich „kolegové“ jen v devíti ze 150 sledovaných zemí. Samozřejmě, materiální blahobyt není všechno, kupříkladu v kategoriích zdraví a kvality života jsou na tom čeští důchodci už o poznání hůře. Pointa tohoto indexu tak nicméně nabízí zdrcující poznání. Všechny globální krize, které vyvrcholily rekordní inflací, zasáhly všechny sociální skupiny, ale zdaleka nejvíc a nejcitelněji (pokles reálných mezd) se u nás dotkly mladých zaměstnanců a podnikatelů. Čili skupin obyvatelstva, které mají být pilířem a generátorem hospodářského růstu, prosperity a budoucnosti této země.
A teď ruku na srdce. Slyšeli jste v posledních letech, kdo a kde se tady legislativně a politicky rve za osud a zájmy mladých lidí nebo podnikatelů? Zachytili jste v posledních letech v poslanecké sněmovně nebo v televizních politických debatách, že by hlavním tématem byla otázka, co zajistí hospodářský růst a jak je a bude postaráno o sociální skupiny, které mají generovat příjmy a peníze pro dnešní a budoucí penzisty? To si skutečně kritická masa lidí v Česku nechala a nechává vnutit jedinou klíčovou agendu – agendu minulosti – nekonečného a nekontrolovaného růstu penzí, protože hnutí ANO má statisticky spočítáno, že bez podpory občanů v důchodovém věku by patřilo k těm menším stranám? Ústavní soud potvrdil, že peníze už nejsou, ale Andrej Babiš a marketingový tým jeho hnutí bezpečně tuší, že takoví voliči se najdou vždy. A ano, je to naprosto zástupné téma, které svou iracionalitou a popíráním stavu veřejných financí má jediný cíl. Mobilizovat skupinu občanů, která je zvyklá na silnou ruku státu, tedy na to, že se o ně vždy někdo postará.
Nesmyslný boj o voliče ANO
Ne, skutečně to neznamená, že mezi důchodci nenajdeme silnou skupinu osamělých a sociálně zranitelných lidí, o které by se stát neměl starat. Naopak, stát by si měl všímat všech, podle toho, v čem jim může usnadnit život, studium, práci nebo podnikání.
Cíl hnutí ANO je ale absolutně jasný. Zvítězit v nejbližších parlamentních volbách. A mobilizace nespokojených důchodců je jedním z klíčových prostředků. Bez perspektivy pro jiné, bez hospodářské prosperity a hlavně bez budoucnosti. A jaký je tedy cíl Petra Fialy a stran vládní pětikoalice, když průzkumy signalizují, že jejich voliči mizí, zejména mladí lidé, rodiny a podnikatelé, protože se ve vládnutí a komunikaci současného kabinetu vůbec nenašli? Bude pokračovat další nesmyslný boj o kmenové voliče hnutí ANO, nebo se vládní pětikoalice pokusí využít zbývající dva roky k tomu, čemu se říká budoucnost země, spustí hospodářské a sociální reformy a zejména se začne zajímat o konkrétní skupiny obyvatel, kteří se ne vlastní vinou ocitli na vedlejší koleji?
Vláda bez budoucnosti?
Hnutí ANO se o minulost postarat dokáže. O budoucnost našich obyvatel, dokonce i potenciálních voličů, by se měly starat současné vládní strany. Když si toho Petr Fiala a ostatní včas nevšimnou, zářná – a možná ani žádná politická – budoucnost nebude čekat tentokrát na ně samotné.