Slovenský byznysmen Pavol Krúpa u amerického Federálního soudu v Charlestonu neuspěl se svou námitkou, že soud v Jižní Karolíně není věcně příslušný řešit žalobu finančníka Zdeňka Bakaly. Ten se domáhá satisfakce za vydírání a dehonestační kampaň, kterou si podle něj objednal a zaplatil právě Krúpa.
Informaci o vývoji v případu potvrdila na dotaz HlídacíPes.org mluvčí Zdeňka Bakaly Šárka Samková. „Soud v americkém státě Jižní Karolína námitku 8. května zamítl. Soudce shledal, že byly splněné tzv. minimální kontakty s daným místem,“ upřesňuje Samková.
V Česku se o tomto posunu v případě dosud nepsalo. Od května se pak – pravděpodobně i vlivem koronavirové krize v USA – v tématu zatím nic dále nepohnulo.
Bakala: Vydírali mne
Zdeněk Bakala je přesvědčen, že služby kontroverzního podnikatele Adama Swarta a jeho „davy na objednávku“ si najal slovenský finančník Krúpa. V září 2018 proto na oba muže podal žalobu.
Podle ní se Swart a Krúpa snažili Bakalu donutit, aby zaplatil desítky milionů dolarů za to, že „měsíce trvající obtěžování, očerňování a zasahování do jeho podnikatelské činnosti“ ukončí.
Swart už letos v lednu s Bakalou uzavřel dohodu o narovnání a veřejně se omluvil za to, že jeho firma „vedla nepřátelskou kampaň proti panu Bakalovi“.
„Nyní se posuzují důkazy o spolupráci Crowds on Demand a firmy Pavola Krúpy, které se Swart v rámci dohody o narovnání rozhodl předat,“ dodává Samková.
Naopak Pavol Krúpa nemá podle vyjádření své mluvčí Barbory Hanákové „žádnou informaci o rozhodnutí soudu ve vztahu k námitce nepříslušnosti a absence pravomoci soudu USA“ a žádné rozhodnutí soudu v této věci mu nebylo doručeno.
„Vzhledem k tomu, že ze strany soudu USA není ničeho doručováno, pan Krúpa nemá žádné povědomí o tom, v jakém stadiu se nyní řízení nachází. Vzhledem k uzavření státních hranic se pan Krúpa nemá možnost ani seznámit s případným obsahem spisu, ani se účastnit jakýchkoliv jednání. Pokud ve věci probíhají úkony a jednání bez přítomnosti pana Krúpy, pak uvedené považuje za fatální zásah do základních lidských práv zaručených Úmluvou,“ říká Hanáková.
Bakalovi mají své americké sídlo v Hilton Head v americkém státě Jižní Karolína. Právě tam proti nim probíhaly demonstrace a protesty. Kromě toho najatí autoři systematicky oslovovali kritickými maily i telefonáty instituce spojené s Bakalou. Například Aspen Institute, pražské centrum Dox či Design Museum v Londýně, jehož je Bakala sponzorem.
Žalobní spis odkazuje i na facebookové stránky s českými vyhrůžkami smrtí Zdeňku Bakalovi, ať již zastřelením, oběšením, ubitím či useknutím hlavy.
Žaloba byla podána podle amerického federálního zákona RICO, který byl přijat v šedesátých letech minulého století k boji se zločineckými organizacemi.
Součástí dohody Swarta s Bakalou o narovnání je i webová stránka ApologyToBakala (v překladu Omluva Bakalovi). Na ní ve třech jazycích, anglicky, česky a slovensky, Swart vysvětluje okolnosti zakázky.
„Jsem rád, že jsme já a moje společnost Crowds on Demand vyřešili tento spor s panem Zdeňkem Bakalou. Společnost Crowds on Demand byla najata společníky firmy Krupa Global Investments, kterou, pokud vím, řídí Pavol Krúpa, aby vedla nepřátelskou kampaň proti panu Bakalovi, a Crowds on Demand dostávala pokyny k vedení této kampaně výhradně od těchto společníků,“ stojí v úvodu omluvy podepsané Swartem.
Krúpa: Nemám s tím nic společného
Firma Crowds on Demand najala a platila v USA komparzisty, aby se vydávali za demonstranty vystupující na obranu českých horníků OKD jako koalice „Stop Bakala“ a protestovali ve čtvrti, kde Bakalovi v Hilton Head v Jižní Karolíně bydlí.
Krúpa dlouhodobě tvrdí, že se Swartem a jeho firmou nemá nic společného.
„Pan Pavol Krúpa nemá se zmiňovanými aktivitami, které měla vykonávat společnost Crowds on Demand pana Adama Swarta, žádnou spojitost. Pan Swart v této věci konal či koná dle vlastního uvážení, pan Krúpa žádnou činnost pana Swarta spojenou s osobou Zdeňka Bakaly neinicioval ani nefinancoval, v Jižní Karolíně nikdy nebyl,“ řekla už dříve na dotaz HlídacíPes.org jeho mluvčí Barbora Hanáková.
„Pan Krúpa považuje tvrzení pana Bakaly za zmatečná a nepravdivá. Zdeněk Bakala účelově poškozuje a očerňuje dobrou pověst pana Krúpy a účelově dehonestuje jeho dobré jméno,“ doplnila nově.
Slovenský finančník, který se ale svým odporem k Bakalovi dlouhodobě nijak netají, namítá ve svém posledním podání mimo jiné právě to, že v Jižní Karolíně nikdy nebyl. Podle soudce však jeho fyzická přítomnost v místě není rozhodující.
Na výsledku sporu má prý zájem i samotný stát Jižní Karolína – s ohledem na to, že jde o zásah do práv jednoho z jeho rezidentů a to, že i „další lidé ve městě byli vystaveni dezinformacím“.
Krúpa si původně pro spor najal čtyři právníky, s nimiž ale ukončil spolupráci a nemá tedy nyní u amerických soudů právní zastoupení. „Pan Krúpa má v úmyslu se hájit sám,“ potvrzuje Barbora Hanáková.
Krúpu v této souvislosti soudce federálního soudu poučil, že i když se rozhodl zastupovat sám sebe, musí se řídit pravidly soudu, a vyzval jej, ať se seznámí s federálním občanským soudním řádem a místním občanskými právními předpisy.
Text zveřejňujeme s laskavým svolením HlídacíPes.org.