Soud zamítl žalobu Agrofertu na pozastavení evropských dotací

Sídlo Agrofertu (ČTK)

Sídlo Agrofertu | FOTO: ČTK

Tribunál Evropské unie zamítl žaloby dvojice firem z holdingu Agrofert na Evropskou komisi kvůli pozastavení dotací z fondů Evropské unie.

Mlékárna Hlinsko a Primagra neuspěly se stížností na předloňské rozhodnutí, k němuž komise dospěla na základě auditu střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše. Na soudní verdikt z poloviny září dnes upozornila Česká televize. Obě firmy se loni obrátily na druhou nejvyšší soudní instanci EU, protože nesouhlasily s výsledky auditu. Podle komise neměly nárok na dotace, neboť auditoři dospěli k závěru, že Babiš jako premiér stále ovládá holding, i když jej vložil do svěřenských fondů. Babiš s tímto závěrem nesouhlasil a tvrdil, že převedením do fondů vyhověl českým zákonům.

„Žaloby se zamítají. Primagra a.s. a Mlékárna Hlinsko a.s. uhradí náklady řízení,“ stojí v písemném usnesení soudu. Ten o nepřípustnosti rozhodl ještě ve fázi písemného řízení. Pokud by žaloby označil za přípustné, následovalo by ústní jednání a poté vynesení verdiktu, píše web České televize.

Na lucemburský soud se jako první obrátila mlékárna Primagra již v únoru 2021. Mlékárna Hlinsko se se svojí žalobou přidala o několik měsíců později. Soud se následně rozhodl oba případy spojit, a tak nyní rozhodl současně o obou žalobách.

Mlékárny v žalobách uváděly stejné důvody. Jejich hlavním argumentem bylo zejména to, že Brusel porušil práva jejich společností, když neměly během auditního řízení „možnost být vyslechnuty“. Evropská komise se navíc podle mínění obou společností neměla věnovat prověřování konkrétních projektů, ale měla by se zaměřit výhradně na dotační systém jako celek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články