Není divu, že informace o násilí na ženách jsou těžko snesitelné a společností často bagatelizované. Nebo je to překvapení? Neměli bychom očekávat důrazné odsouzení násilníků, ať už soudní cestou, nebo cestou mezilidských vztahů? Ve světle nedávných událostí v naší zemi a při vzpomínce na podobné případy v jiných zemích můžeme říct, že se bagatelizace sexuálního násilí jen tak nezbavíme.
Pro jednotlivce není nikdy snadné zpracovat rozpad svých ideálů o společnosti ze dne na den. Něco podobného zažíváme nyní, a proto hněv nad množstvím lidí, kteří obhajují „negentlemanství“, nemusí vést ke konstruktivní debatě. Mladý nadějný politik, který v očích mnoha lidí představoval naději na lepší budoucnost a slušnou politiku, ze dne na den ztratil svou instagramovou tvář a lidé, kteří v něj věřili, ztratili svůj ideál. Obhajoba jeho jednání bezprostředně po zveřejnění obvinění nebo několik dní poté nemusí být schválením dotyčného chování. Možná je to jen neochota lidí připustit si, že jejich ideály a přesvědčení v politice nestojí na reálných základech, a že jakkoli velké naděje vkládají do nadcházejících voleb, mohou se ze dne na den proměnit v prach.
Tyto volby budou jiné
Prohlášení, že nadcházející volby jsou těmi, které budou zlomové, a že nyní se situace změní, přicházejí před každými volbami. Naděje naplňuje srdce mnoha mladých lidí, kteří touží mít svůj hlas, a starších generací, které se nechávají strhnout davem, že teď už to možná opravdu bude jiné. V této situaci zanechávají podobné případy hluboké rány, a proto se koalice SPOLU bude muset snažit ztráty dohnat. Jisté však je, že boj teprve začíná a tento incident nemusí být zdaleka poslední. Nakonec zvítězí ten, kdo se co nejvíce přiblíží svému idealizovanému obrazu. To, co přijde po volbách, už však bude jiná písnička, neidealizovaná.
Rozpor mezi předvolebními ideály a pozdější realitou nastal i při posledních parlamentních volbách u našich slovenských sousedů. Vítězná strana nabídla místa na své kandidátce lidem z různých jiných politických stran napříč celým názorovým spektrem. S takovou kandidátkou skutečně dokázala vyhrát, protože každý volič tam viděl jen své favority a čas strávený rozhodováním se obvykle rovná času strávenému cestou do práce. To, co přišlo po volbách, se těžko popisuje a bohužel to mnoha mladým lidem vzalo naději. Volby jsou něco jako karneval, kde na první pohled, který zajímá naprostou většinu lidí, vypadají všichni jako ideál. Smířit se s realitou může být trochu obtížnější.
Společnost by mohla brát aféru kolem Dominika Feriho jako varovně vztyčený prst, že není všechno zlato, co se třpytí. Politici jsou stále jen politici, a ne naši přátelé. Osobní zájem převažuje nad společenským a altruismus je v celospolečenských otázkách velmi vzácný. Velké naděje vkládané do voleb a politických stran či koalic zůstanou často nenaplněné, když dojde k samotnému vládnutí.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice. Institut je možné podpořit zde.