Spor mezi proruskými aktivisty. Rajchla rozzuřil Vrabelův zájem o Václavák

Jindřich Rajchl, Ladislav Vrabel  (ČTK / Kamaryt Michal / Krumphanzl Michal / FORUM 24)

Jindřich Rajchl, Ladislav Vrabel | FOTO: ČTK / Kamaryt Michal / Krumphanzl Michal / FORUM 24

Mezi pořadateli proruských demonstrací v centru Prahy se rozhořel spor. Předseda neparlamentní strany PRO Jindřich Rajchl se pustil do aktivisty Ladislava Vrabela kvůli Václavskému náměstí. Oba si na něm totiž naplánovali další ze svých akcí ve stejný termín. 

„My jsme samozřejmě oznámili konání této akce již dříve, aby nám nějaký eurohujerský kuliferda nemohl akci zhatit tak, že si ji tam nahlásí jako první, a tím nás vyblokuje, nicméně to, že se o takový podpásový úder pokusí pan Vrabel, tak to mne skutečně překvapilo,“ postěžoval si Rajchl na sociální síti. „I když ono se to asi dalo vlastně čekat. Posouzení, jestli je dotyčný člověk pouze podrazák nebo sabotér, nechám už čistě na vás,“ dodal. 

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO) (Pavel Šmejkal / FORUM 24 / ČTK / Taneček David)

„Magistrát hl. m. Prahy již dne 27. 2. 2023 přijal pod č. j. MHMP 426559/2023 oznámení svolavatele Česko proti bídě, z. s. o konání shromáždění ve stejné době na stejné místě, t. j. dne 16. 4. 2023 v čase od 14.00 do 16.00 hodin na Václavské náměstí s předpokládaným počtem 300 tisíc účastníků,“ odepsal Vrabelovi na jeho žádost o povolení demonstrace pražský magistrát.

E-mail zaslaný magistrátem zveřejnil sám Rajchl, se kterým se měl na výzvu magistrátu Vrabel dohodnout na úpravě místa nebo času shromáždění. To pochopitelně Rajchl odmítl. Celá situace ho ale zřejmě pořádně rozzuřila.

„Už mi opravdu nikdy nepište, že je to srdcař a bojovník za naši zem a že ho mám někam někdy zvát. Já už jsem si po včerejšku o jeho úmyslech udělal zcela definitivní obrázek,“ vzkázal na adresu Vrabela. „Po dlouhé době jsme zvedli obrovskou vlnu a máme jedinečnou šanci dosáhnout reálné změny. „A přesto se nám snaží podrážet nohy lidé z tzv. vlastenecké scény, která je ve skutečnosti z části tvořena egocentrickými osobnostmi, kterým jde pouze o vlastní zviditelnění, a zčásti nasazenými agenty, jejichž cílem je rozkládat protivládní proud tzv. zevnitř. Někteří jsou dokonce kombinací obého,“ postěžoval si dále Rajchl. 

Vrabel stojí za několika demonstracemi, na Václavské náměstí se mu v loňském roce podařilo dostat desítky tisíc lidí. Sám má problémy s dluhy, Krajský soud v Českých Budějovicích letos začátkem ledna zrušil jeho oddlužení a prohlásil na jeho majetek konkurz. Podle něj v insolvenčním řízení nedělá maximum pro to, aby uspokojil věřitele. Vrabel řekl, že soud považuje za politický proces.

Ekonom a děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík (vlevo) a pořadatel akce Ladislav Vrábel na demonstraci Česká republika na 1. místě s názvem Nenásilná revoluce, 28. září 2022 (ČTK / Kamaryt Michal)

Dlouho plánovaná demonstrace nazvaná Česko proti bídě organizovaná šéfem strany PRO Jindřichem Rajchlem se pak na Václavském náměstí konala tuto sobotu odpoledne. Na místě byly dle odhadů nižší desítky tisíc lidí. Vrabelovu první demonstraci, která se konala loni v září, tak účast nepřekonala. Náměstí bylo hustě zaplněno po Opletalovu ulici, na úrovni Vodičkovy ulice už bylo kolem půl třetí prázdno.

Hned na začátku demonstrace přišly požadavky na to, aby vláda tlačila na kapitulaci Ukrajiny. Organizátoři, kteří vystupovali přesně v duchu kremelské propagandy, před několika dny žádali premiéra Petra Fialu (ODS), aby na akci vystoupil. Na místě byl například fanoušek Vladimira Putina Jaroslav Foldyna za SPD nebo extremista Jiří Černohorský. Sobotní demonstraci jsme se věnovali zde.

Někteří účastníci demonstrace na sobě dokonce měli proruské symboly. Vše se pak zdramatizovalo na konci akce, kdy se skupinka demonstrantů pokusila vniknout do Národního muzea, aby z něj mohli  ukrajinskou vlajkou. Zastavila je až policie. Před muzeem byl v tu chvíli i děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík. Ten teď kvůli tomu čelí žádosti na rezignaci z čela fakulty. Více jsme se tématu věnovali zde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články