Končící ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) stačil ještě poslední den svého ministrování odvolat předsedu Ústřední knihovnické rady Víta Richtera. Informaci přinesl Deník N a své odvolání Radiožurnálu potvrdil i Richter.
Richter říká, že dopis podepsaný datem 31. července dostal v pondělí 12. srpna. „V dopise je zmiňováno, že ministr změnil statut a jednací řád Ústřední knihovnické rady a na základě toho nově jmenoval předsedou stávajícího generálního ředitele Národní knihovny Martina Kocandu,“ řekl Radiožurnálu Richter.
Staněk až poté, co se věc objevila v médiích, vysvětlil svou náhlou aktivitu v posledních hodinách v úřadě na Twitteru takto:„Tuto koncepční změnu jsem chystal delší dobu, ale bohužel vzhledem ke všeobecně známým okolnostem jsem několik koncepčních rozhodnutí musel zprocesovat v posledních dnech mého úřadu.“
Proč ale něco musel za každou cenu „zprocesovat“ na poslední chvíli, když byl Richter ve funkci dvacet let a knihovníci si jeho působení chválí, není jasné. Přinejmenším to působí jako neslušnost a není jasné, proč by něco takového nesneslo odkladu. Sám Richter se domnívá, že by důvodem mohlo být, že kritizoval ministerstvo kultury a Národní knihovnu.
Pozornost vzbudilo i to, že Staněk poslední den svého ministrování Staněk také rozhodl, že Hadí lázně v Teplicích nejsou kulturní památkou. Lázně patří developerovi Jaroslavu Třešňákovi, který je podporovatelem Miloše Zemana. Tomu nechtěli dát památkáři povolení k rekonstrukci budovy. Třešňák přispěl při poslední prezidentské volbě na Zemanovu volební kampaň částkou 3,2 milionu korun. Financoval čtyřstránkový leták o Zemanovi, který byl roznášen do schránek po celé republice. To bylo v době, kdy Zeman tvrdil, že žádnou volební kampaň nepovede.
Staněk proslul různými činy. Tak například pohovořil na křtu knihy Ve znamení kříže poslance a bývalého šéfa komunistů Miroslava Grebeníčka. Pak vysvětloval, že knihu nekřtil, že se jen zúčastnil vánočního večírku komunistů, na kterém byla kniha uvedena.
Tento podivný člověk tedy po nekonečných průtazích ze strany Zemana konečně úřad opustil. Kromě Hradu a komunistů jeho konec zřejmě nebude nikdo oplakávat. Aspoň máme představu, jak by asi vypadala nějaká hypotetická vláda takzvaných odborníků, kdyby dostal Zeman příležitost k jejímu jmenování.