Stanjura: Vláda jedná zoufale pomalu, reaguje s měsíčním zpožděním

První místopředseda a šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura  (Archiv ODS)

První místopředseda a šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura | FOTO: Archiv ODS

Premiér Adrej Babiš (ANO) nově přislíbil zaplacení části nájemného podnikatelům, kteří byli dotčeni vládními restrikcemi v souvislosti s koronavirem. Náklady by se měly rozdělit na třetiny mezi nájemníky, pronajímatele a stát. Zástupci opozice v čele se Zbyňkem Stanjurou (ODS) však vládě vytýkají opožděnou reakci.

„Vláda Andreje Babiše jedná zoufale pomalu. Dnes premiér oznámil, že stát uhradí část nájemného firmám, kterým vláda zakázala podnikat. Přesně 32 dnů poté, kdy jsem to navrhl a vyzval vládu k jednání,“ uvedl šéf poslanců ODS na Twitteru.

Vláda má podle vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) projednat návrh na kompenzaci třetiny nájemného příští týden, nejpozději pak 11. května. Úhradu části fixních nákladů podnikatelů od státu přitom požadovali zástupci opozice již dlouho před nynějším Babišovým příslibem. Například TOP 09 navrhovala, aby stát hradil plnou výši nájemného těm, kteří museli zavřít, a 80 procent těm, jejichž podnikání bylo zásadním způsobem omezeno.

Na základě nedávno přijaté novely zákona platí také zákaz vystěhování firem v pronajatých prostorách, které kvůli vládním opatřením proti epidemii koronaviru musely zavřít své provozy a nejsou schopny platit nájem v období od 12. března do 30. června. Čas na splacení dlužného nájemného pak mají do konce letošního roku.

Ačkoli se horní komora snažila toto rozhodnutí zvrátit, neboť přenáší finanční ztráty a rizika na majitele nemovitostí, vládní většině podpořené komunisty se ji nakonec podařilo 101 hlasy přehlasovat. Jak už deník FORUM 24 informoval, senátoři se kvůli těmto opatřením rozhodli obrátit na Ústavní soud.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]