Vrchní soud v Praze prokázal nebývalou důslednost, když nechal sledovat odsouzeného lobbistu Romana Janouška, jemuž do příštího jara přerušil vězení kvůli závažným zdravotním problémům. Zjistil přitom, že Janoušek chodí bez doporučeného doprovodu na plovárnu, vyjel si na kole nebo navštívil galerii.
I na základě těchto zjištění vrchní soud před několika týdny potvrdil, že opětovné zamítnutí Janouškovy žádosti o prominutí zbytku trestu bylo „správné a důvodné“.
Zjištění soudu ovšem úvodem zmíněným výčtem nekončí. „Jak je pak dále patrno z protokolů o sledování, odsouzený se při vystupování na veřejnosti chová přinejmenším konspirativně. Zakrývá si obličej a účelově mění vozidla,“ doplnili soudci.
Vrchní soud v Praze učinil přesně to, co měl v případě podezření z účelového jednání učinit. Odsouzenému lobbistovi tím napříště řádně zkomplikoval další případné pokusy účelově se vyhýbat trestu. Zadostiučinění z fungující spravedlnosti nicméně kalí pomyšlení na jinou známou postavu českého byznysu a politiky, která „účelově nemění“ vozidla, ale zjevně hned majitele jednoho z největších koncernů ve státě, o majitelích jedné z přidružených „firmiček“ za stovky milionů, známé podle výstředně pojaté budovy konferenčního centra a luxusního sídla a jejíž trestní stíhání nebere kloudného konce.
Janouškovi soud vyměřil 4,5 roku vězení za úmyslné sražení ženy autem, za mřížemi zatím strávil zhruba rok a čtvrt. Podle posudku olomoucké fakultní nemocnice u něj po operaci hlavy existuje riziko těžkého poranění mozku, kvůli němuž by ho pobyt ve vězení ohrožoval na zdraví i životě. Lékařské zprávy předložené soudům totiž mimo jiné uvádí, že Janouškův stav vyžaduje „neustálý doprovod a dohled poučené osoby“, která by mu mohla poskytnout první pomoc. Policejní sledování však podle vrchního soudu prokázalo, že realita je jiná.
„Aktuální zdravotní stav odsouzeného rozhodně nepřivodil jeho rezignaci na společenský či sportovní život. Odsouzený je nanejvýš schopen pohybovat se samostatně, bez asistence jakékoliv další, natož poučené osoby či opory francouzské hole,“ citovala mluvčí Puci z usnesení.
Vrchní soud původně vydal příkaz k Janouškovu sledování na období od 8. července do konce října. Už po měsíci však akci odvolal, protože dalších zjištění nebylo potřeba.