Melitopol, který má asi 150 000 obyvatel, je již od 1. března okupován ruskou armádou, ale stále se nevzdává. Navzdory přítomnosti ruských okupantů, kteří původně doufali, že budou vítáni jako osvoboditelé, se prakticky denně konají protesty, a to i obyvatel, kteří jsou převážně ruskojazyční.
Putin sice prohlásil, že osvobozuje historicky ruské země a rusky mluvící lidi od ukrajinského „nacistického režimu“, ale v Melitopolu i v dalších převážně rusky mluvících jižních a východních městech lidé k ruským jednotkám přistupují jako k okupantům. Rusové totiž katastrofálně přecenili míru loajality ruskojazyčných Ukrajinců k Rusku, a naopak výrazně podcenili úroveň zastupitelské demokracie na Ukrajině. Jakmile do Melitopolu vpadli ruští nájezdníci, starosta Ivan Fedorov odmítl město předat a jasně vyhlásil, že město je a zůstane ukrajinským. Veřejně odsuzoval zločinné chování okupantů a prostřednictvím sociálních sítí informoval veřejnost o odvážném odporu města. Zároveň posiloval své spoluobčany v tom, že okupace města je jen dočasnou záležitostí.
Ještě 9. března Ivan Fedorov prohlásil, že město s Rusy nespolupracuje: „Nesnažili se nám pomoci, nemohou nám pomoci a my jejich pomoc nechceme.“ To rozhodně nemohlo uniknout pozornosti okupantů, a tak jej 11. března unesli. Přibližně ve třičtvrtě na čtyři odpoledne byl napaden skupinou vojáků. Na videu, které se objevilo na sociálních sítích, bylo zachyceno, jak únosci uprostřed města táhnou starostu neznámo kam.
Okamžitě poté označila Olena Žuková, šéfka regionální rady Záporoží, okupanty za bandity. Únos ostře odsoudil i starosta Kyjeva Vitalij Kličko: „Po obsazení města zůstala komunita bez svého zvoleného vůdce! Paralyzovat život v Melitopolu, a tím demoralizovat a podmaňovat místní obyvatele. To je akt terorismu!“
„Každému demokratickému státu na světě je jasné, že legitimně zvolený starosta je skutečným zástupcem lidu. Není to o ideologii, není to o politice, ale o životě lidí v konkrétní komunitě,“ prohlásil po zadržení starosty ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle jeho slov si Rusko po letech autokratické vlády myslí, že starosta je pouhý šéf, kterého lze snadno odstranit. „Ale my na Ukrajině máme demokratický svět. Proto je zadržení starosty Melitopolu zločin nejen proti konkrétní osobě, proti konkrétní komunitě, proti Ukrajině. Je to zločin proti demokracii jako takové,“ dodal ukrajinský prezident.
Kreml samozřejmě přispěchal s tradičním schématem k ospravedlnění svých činů. Ruská propagandistická média totiž oznámila, že generální prokuratura takzvané „Luhanské lidové republiky“ zahájila proti Fedorovovi řízení „pro financování terorismu“. O jeho pobytu ani o tom, co se s uneseným starostou děje, však nikdo neinformoval.
Před válkou se starosta Fedorov zaměřoval především na rozvoj města a „vlastenectví“ nebylo jeho prioritou. Nicméně podle zdrojů blízkých starostovi již dříve na radnici „bublal“ spor s proruskými silami, tzv. opozičního bloku, jehož představitelé neustále hledali nějaké kompromitující materiály na vedení města. Zvláště aktivní v tomto směru byli Eugen Balickij, bývalý náměstek a nyní člen Regionální rady Záporoží, a Galina Danilčenková, poslankyně z Melitopolu.
Balickij proslul verbální podporou Ruska i tím, že po anexi Krymu v roce 2014 si jeho rodina na poloostrově ponechala své obchody. V roce 2018 Balickij na Krym odjel „na dovolenou“ a následně šířil ruskou propagandu, že na Krym odešli z Ukrajiny lidé, kteří se báli o život, a jimž vyhrožovali banderovci například upálením. Proto se nechtějí na Ukrajinu vrátit.
Galina Danilčenková se nakonec projevila nejen jako starostova odpůrkyně, ale jako velice aktivní ruská kolaborantka. Poté, co byl Ivan Fedorov unesen, se nechala okupanty prohlásit za úřadující starostku a uvedla, že okupace je „zkrátka změněná realita“, a vyzvala obyvatele města, aby ruským vetřelcům nijak neodporovali. Danilčenková prohlásila, že jejím úkolem je „vrátit město do normálu“, a všechny varovala před lidmi, kteří „vyvolávají nepokoje“ .Ve městě pod jejím vedením začaly působit i orgány ruské FSB, které pátrají po projevech odporu.
Starosta Fedorov však není jediným, koho okupanti unesli. Totéž se v Melitopolu stalo koordinátorce protestů Olze Gaisumové, zástupkyni regionální rady Záporoží Leyle Ibragimové a předsedovi okresní rady Serhiji Priymovi. Rusové navíc unesli i Jevhena Matveje, starostu dalšího města v regionu – Dniprorudného.