Stát platí komunistům vzdělávací institut, o kterém se nic neví

Vojtěch Filip (KSČM) (ČT)

Vojtěch Filip (KSČM) | FOTO: ČT

Letos v únoru KSČM založila vzdělávací Institut české levice. To by byla celkem jejich věc, ovšem strana na něj dostává peníze od státu. Má jít o roční třímilionový finanční příspěvek od ministerstva financí. Částku 1,5 milionu už komunisté dostali.

Občané ze svých daní platí ledacos, ale třeba by je zajímalo, kdyby třeba platili výzkum UFO, jak věci probíhají. Tady se ale zdá, že neprobíhá jaksi nic.

Jak uvádí iRozhlas.cz, ve čtvrtečním Interview Plus předseda strany Vojtěch Filip sděloval, co vlastně institut dělá. Podle něj údajně uspořádal konferenci. Problém je v tom, že o ní ani ve straně nikdo nic neví. „Nemám informaci, že by byla,“ řekl místopředseda KSČM a člen správní rady institutu Petr Šimůnek. 

Pozoruhodné je i to, že Institut české levice má kancelář v sídle strany v ulici Politických vězňů. Měsíčně platí KSČM asi 30 tisíc korun za nájem kanceláře a od září má platit dalších 10 tisíc za pronájem knihovny, jenže ta je tam už třicet let. Strana tak vlastně ze státních peněz platí sama sobě. Prý ale knihovna přijme nové pracovníky.

Zatím není vidět nic, protože je momentálně v létě zavřená. iRozhlas.cz uvádí: „’Už tam sedí – od srpna tam sedí. V knihovně už ti lidé jsou a dávají dohromady věci,‘ sdělil (ředitel) Rozsár před návštěvou budovy. Redaktorům se ale žádné pracovníky objevit nepodařilo. Šimůnek to vysvětlil tím, že pracovní poměr začínají čerpáním dovolené. ‚Požádali jsme je, aby vyčerpali dovolenou, protože od září už to nebude možné. Převzali jsme nějaké zaměstnance, kteří pracovali pro KSČM a budou dál pracovat pro institut,‘ hájil nepřítomné pracovníky.“

Takže už tam sedí, od srpna tam sedí. Jen není jasné, kde sedí. Dávají dohromady věci, ale kde je dávají dohromady a jaké věci, to je mystérium. Snad budou věci nakonec pohromadě.

Hluboká ilegalita instituce je patrná i z toho, že se o její činnosti nedá nic najít na internetových stránkách.

Třeba se ale všechno zdárně aspoň po půl roce utrácení peněz občanů rozeběhne a česká levice bude vzdělávána a všichni budou šťastní. Zatím to vypadá tak, že se revoluční předvoj lidstva na dojnou krávu kapitalismu napojil docela dobře.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]