Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) shání podpisy pro svolání mimořádné schůze sněmovny, na které by poslanci vyslovili nedůvěru vládě hnutí ANO a ČSSD. Chce tímto zjistit, zda vláda důvěru má. Bez tohoto kroku nehodlá podpořit rozpuštění sněmovny, které navrhuje koalice Pirátů a hnutí STAN. Jejich obavy z předání moci prezidentu Miloši Zemanovi považují představitelé SPOLU za irelevantní – premiér Andrej Babiš je podle nich už dávno pod kontrolou hlavy státu a navíc svými chybami škodí České republice. Jaký je konkrétní plán koalice SPOLU?
„V politice není možné jenom taktizovat, není možné sedět se založenýma rukama a přihlížet tomu, co se děje, říkat, že se nám to nelíbí, ale nepokusit se udělat nic. Jsme přesvědčeni, že správná politika sleduje hodnoty, principy, respektuje pravidla hry. Jenom taktizovat a bát se, to podle nás není žádná cesta,“ uvedl na začátku tiskové konference koalice SPOLU předseda ODS Petr Fiala.
Ohlásil další kroky, podle kterých budou strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 dále postupovat. Prvním krokem je podle Fialy sesbírání nezbytných 50 podpisů pro to, aby došlo k vyvolání o nedůvěře vládě. Na základě toho by došlo k mimořádné schůzi sněmovny, kde by muselo proti Babišově vládě hlasovat minimálně 101 poslanců (nadpoloviční většina).
Důvody pro vyslovení nedůvěry jsou podle Fialy značné. Vláda podle něj nezvládla pandemii koronaviru ani systém očkování, opakovaně porušuje zákony při vyhlašování opatření a diskriminuje podnikatele, po nejdelší dobu v Evropě uzavřela školy a nedělala dost proto, aby se děti vrátily do lavic co nejdříve. Také podle něj nastolila chaos v zaváděných opatřeních.
Dalšími argumenty pro vyslovení nedůvěry kabinetu jsou dlouhotrvající střet zájmů předsedy vlády Andreje Babiše, kauza okolo odhaleného obsahu deníků Babišova pobočníka Jaroslava Faltýnka, vládní nejasnosti kolem Vrbětic, dlouhodobá snaha pozvat Rosatom do tendru na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Podezřelá je také nechuť vyšetřit ekologickou katastrofu na Bečvě či rozvrat veřejných financí a na ně navazující ekonomické deficity.
Historická zkušenost jasně ukazuje, že kdo se nepostaví zlu, sám se na něm podílí. Jak řekl E.Burke: „K vítězství zla stačí, aby dobří lidé nedělali nic“. To je hluboká pravda. Proto dneškem začneme shánět podpisy pro mimořádnou schůzi k vyjádření nedůvěry vládě.
— Petr Fiala (@P_Fiala) April 27, 2021
„Tyto důvody je potřeba pojmenovat a poslat vládu do demise. Každý den, který vláda vládne a tváří se, že je legitimní a s důvěrou poslanecké sněmovny, škodí této zemi. Její moc vychází z většiny v poslanecké sněmovně. Pokud vláda tuto většinu nemá, tak nemůže a nemá vládnout s důvěrou. (…) Kdo se k té nedůvěře nepřipojí, tak toleruje nebo umožňuje vládu Andreje Babiše. Nedovedu si představit, že by to neudělali,“ uvažuje předseda ODS Fiala.
Postupovat krok za krokem
Koalice SPOLU chce postupovat krok za krokem a teprve poté, co by došlo k vyslovení nedůvěry vládě, by následoval další vývoj. „Také přikročíme ke shánění podpory pro rozpuštění poslanecké sněmovny a k tomu, abychom měli předčasné volby. Jsme přesvědčeni, že to nemá být jenom takové plácnutí do vody. Je potřeba mít dopředu 120 podpisů poslanců, kteří jsou ochotni rozpustit sněmovnu a umožnit lidem, aby rozdali karty v předčasných volbách,“ vysvětlil Fiala.
K rozpuštění sněmovny je totiž nutná podpora ústavní většiny, tedy 120 poslanců. Aby se takový počet zákonodárců pro tento postup našel, musela by opozice sáhnout i k hlasům vládního hnutí ANO nebo ČSSD.
„Proč ti by do toho šli, dokud má vláda důvěru? Protože je to dostává pod tlak, mění se tím situace a zvyšuje šance na rozpuštění poslanecké sněmovny. Ani tehdy to vyjít nemusí a dovládne Babiš v demisi, ale nemáme v ústavě, že vláda se sněmovně zodpovídá? Máme. Rezignujme na to a za chvíli někoho napadne, že je parlament zbytečný,“ reagovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Piráti a STAN se obávají Zemanova vlivu. Už ho tu dávno máme, oponuje Fiala
Se záměrem koalice SPOLU však nesouhlasí koalice Pirátů a hnutí STAN. Podpisy pod jejich výzvu nepřipojí – obávají se totiž, že by vyslovení nedůvěry vládě znamenalo předání moci prezidentu Zemanovi. V červnu 2019 ale Piráti hlasovali pro nedůvěru vládě, byť byl prezidentem také Miloš Zeman a jeho inklinace k ruskému směřování byla stejná.
https://piratipracuji.cz/blog/2019-06-26-hlasovali-jsme-pro-vysloveni-neduvery-vlade/
„Pokud dojde ve středu v senátu ke schválení volebního zákona, budeme jednat se všemi relevantními politickými aktéry a začneme shánět podpisy k rozpuštění sněmovny,“ avizoval pirátský předseda Ivan Bartoš. Jeho koaliční kolega, předseda hnutí STAN Vít Rakušan ČTK sdělil, že se nechtějí nechat „zatahovat do her o to, kdo je víc proti Babišově vládě“.
Rozpuštění poslanecké sněmovny je podle koalice SPOLU vyjádřením bezvýchodné situace – ale musí tomu předcházet evidentní nedůvěra vládě. „Je absurdní rozpouštět sněmovnu, když máte vládu s důvěrou. Proto chceme, aby tomu předcházel tento krok, protože jinak si zaděláváme na obrovské problémy do budoucna. Je pro nás strašně důležité, aby se prvně ukázalo, jestli vláda má, nebo nemá důvěru,“ sdělil Fiala.
„Co se týče argumentů, že tím předáváme moc do rukou prezidenta Zemana – ty nemůžeme akceptovat. Miloš Zeman tuto vládu fakticky řídí už nějaký čas. Opozici by to rozhodně nemělo paralyzovat v tom, aby se snažila všemi dostupnými prostředky vyřešit chaos a nekompetentnost Babišovy vlády,“ reagovala na dotaz deníku FORUM 24 předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Premiér Andrej Babiš je pod Zemanovým vlivem i podle Petra Fialy. „Když se na tu vládu podívám, tak nevím, jestli tady může ještě být nějaká vláda Miloše Zemana. Toto je přece vláda Miloše Zemana. Vždyť ta vláda dělala všechno, co chtěl pan prezdient, ve vládě dávno nejsou lidé, kteří se nelíbili panu prezidentovi, a jestli někdo určuje, co se bude dít, pak je to Miloš Zeman. Podle mě je to jenom výmluva. Budeme se strašit vládou Miloše Zemana, ale už ji tady máme,“ míní.