Pozornost je sice poslední tři měsíce od invaze Ruska na Ukrajinu obrácená především k Moskvě, ale to neznamená, že ze světa zmizela Čína. Prastará říše existuje, má své zájmy a metody. V české politice se její chapadélka projevovala v posledních letech víc, než je zdrávo.
Oznámení prezidentské kandidatury rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy také připomíná nějaké události spojené s Čínou.
V říjnu 2019 psal deník Aktuálně.cz: „Čínská ambasáda proplatila podle zjištění Aktuálně.cz faktury za 1,2 milionu za konference, které pořádá Univerzita Karlova a zaštiťuje rektor Tomáš Zima. Akce, které část sinologů kritizuje jako vychýlené ve prospěch propagandy čínského režimu, spolupořádá tajemník Česko-čínského centra UK Miloš Balabán. Do jeho firmy čínské peníze přitekly. Po dotazech rezignoval. Zima tvrdí, že o ničem nevěděl.“
Kolem té konference, co o jejím finančním pozadí rektor Zima tvrdil, že o něm nic nevěděl, se pohybovaly další známé postavy. Aktuálně.cz tehdy o oné čtvrté výroční konferenci Česko-čínského centra UK psalo: „Zaštítil ji rektor Tomáš Zima, diskuzi moderoval čínský tlumočník prezidenta Miloše Zemana Vít Vojta. Společně s prorektorem Alešem Gerlochem a čínským velvyslancem Čang Ťien-minem zahajoval akci i Miloš Balabán.“
No ale rektor o ničem nevěděl a konference, kde se vyskytuje velvyslanec totalitní jaderné mocnosti, nevzbudila jeho podezření.
Seznam Zprávy upozornily v roce 2019 ještě na jednu zajímavost: „,Zástupce vedoucího Mezinárodního oddělení Ústředního výboru Komunistické strany Číny Kuo Je-čou se sešel s Luďkem Podolou, poradcem rektora Univerzity Karlovy (UK) v česko-čínských vztazích,‘ hlásí na svých webových stránkách jeden z čínských stranických orgánů. U článku z roku 2017 je připojena fotografie, na které se na sebe usmívají dva muži. Jeden z nich hovoří za rektora Tomáše Zimu, tedy hlavu české nejstarší univerzity, druhý za komunistickou Čínu… Oddělení, pro které pan Kuo Je-čou pracuje, česká Bezpečnostní informační služba (BIS) opakovaně ve svých výročních zprávách označuje jako ,specifickou čínskou zpravodajskou organizaci, do jejíž gesce patří také zpravodajská činnost‘… Rektor Zima na opakované dotazy redakce, zda se Podola jako jeho poradce sešel s čínským zástupcem na jeho popud, neodpověděl.“
Tak třeba už je dnes rektor a kandidát Zima obezřetnější.
Pak tu máme dalšího kandidáta na Hrad, Josefa Středulu. Středula má výhodu, že nikdy nebyl členem KSČ, a přestože je to odborový boss, a tedy profesionální „táta pracujících“, nevypadá tak. Vždy je dobře oblečen a v jednání prý diplomaticky elegantní. Žádná husákovská socialistická zatuchlost. To by se mohlo líbit.
Ohledně Číny se Středula nijak nekompromitoval, jak ještě dále uvedeme. Nicméně i tady najdeme v posledné době nějakou stopu čínské přítomnosti. Václav Dolejší na Seznam Zprávy si povšiml, kdo se vyskytuje ve Středulově politické kampani: „Šéfem Středulovy prezidentské kampaně je dlouholetý hradní protokolář Miroslav Sklenář, který působil ve strukturách čínské skupiny CEFC (posléze CITIC) a také jako poradce Jaroslava Tvrdíka v lobbistické Smíšené česko čínské komoře vzájemné spolupráce. Sklenář argumentuje, že 15 let byl na Hradě, 10 let na pražském magistrátu a pouhých sedm měsíců u Číňanů.
A druhým mužem je Pavel Vlček, který Středulovi pomáhá s komunikační strategií v odborové organizaci. Vlček působil více než rok jako lobbista ruské společnosti Rosatom, jež usilovala o zakázku na stavbu jaderného reaktoru v Temelíně. V létě 2013, tedy ještě před anexí Krymu, spolupráci s Rusy ukončil.“
No vida. Místo jednoho Nejedlého v hradních komnatách a na tamních chodbách bychom se třeba mohli dočkat dvou Nejedlých. Miroslav Sklenář kromě hradního a čínkého angažmá ještě v roce 2019 radil na ministerstvu zahraničí ministrovi Tomáši Petříčkovi (ČSSD). Prý si ho vybral sám ministr s ohledem na jeho zkušenosti.
Je ovšem pravda, že ohledně vztahu k Číně Středula vyjadřoval postoje, jaké by třeba Miloše Zemana nikdy nenapadly. V srpnu 2019, když byly v Hongkongu potlačovány demonstrace, napsal otevřený dopis Ťien-minovi Čangovi, čínskému velvyslanci v České republice. Tam se psalo: „Vaše Excelence, jménem Českomoravské konfederace odborových svazů, největší odborové konfederace v České republice, vyzývám vládu Čínské lidové republiky k zajištění toho, aby lidé ve zvláštní administrativní oblasti Hongkong mohli protestovat bez obav z násilí a obtěžování ze strany policie a dalších osob. Vyzývám rovněž k upuštění od vyvíjení tlaku na hongkongské úřady a zaměstnavatele, aby tyto protesty narušovali a potlačovali, například propouštěním pracujících, kteří využili svá základní a nezcizitelná lidská práva na svobodu sdružování, svobodu shromažďování a svobodu projevu.“
Je tu ale ještě jedno zjištění, které nějak souvisí s Čínou. V prosinci 2019 Aktuálně.cz píše: „Agentura C&B za peníze Home Creditu vylepšovala obraz komunistické Číny v Česku. Podporovala při tom i některé politiky. Dle nového zjištění Aktuálně.cz pracuje také pro hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího nebo pro šéfa odborářů Josefa Středulu. Ten tvrdí, že zadarmo.“
O koho jde? „Spolumajitel agentury Tomáš Jirsa byl přitom zároveň až do tohoto týdne (řeč je o prosinci 2019, pozn. red.) vydavatelem webu Info.cz a měl vliv na jeho obsah… Jirsovou hlavní činností je ovšem podnikání – z většiny vlastní PR agenturu C&B. Nejenže si ji firma Home Credit Petra Kellnera najala na to, aby v Česku vylepšovala obraz komunistické Číny. Podle nejnovějšího zjištění Aktuálně.cz zároveň C&B pracuje pro politiky – možného prezidentského kandidáta a nynějšího šéfa odborů Josefa Středulu. A rovněž pro hnutí Trikolóra někdejšího člena ODS Václava Klause mladšího. Jirsa na dotazy Aktuálně.cz neodpověděl.“
Na přímý dotaz Aktuálně.cz Středula přiznal, že pracovníky C&B zná a že mu pomáhali sami od sebe. „Odmítá ale, že by pro něj pracovala agentura jako celek nebo že by to byla řízená příprava na prezidentskou kampaň. ,Neexistuje tam žádná formální spolupráce, smlouva nebo platební doklady. Lidi z C&B znám přes paní Evu Gregorovou, která mi pomáhá,‘ uvedl Středula. Gregorová je někdejší mluvčí ČSSD, kterou dnes zaměstnává jako seniorní píáristku právě C&B. Středula ovšem tvrdí, že mu pomáhá zadarmo. ,S Home Creditem nemám nic společného. Opravdu ne,‘ dodal šéf odborářů.“
Tak teď jsme v roce 2022 a prezidentská kampaň se nám rozeběhne. Kandidátů, míněno všech kandidátů, je dobré se stále ptát na Rusko a Čínu. Třeba jsou to všechno náhody, ale po zkušenostech se dvěma našimi posledními prezidenty to jistě neuškodí.