Pokud by se k volebním urnám vypravili právě teď studenti středních škol, drasticky by překreslili politickou mapu Česka. Dvanáctý ročník projektu Studentské volby, do něhož se zapojilo bezmála 41 tisíc žáků z celé republiky, totiž přinesl úplně jiné výsledky, než jaké v poslední době nabízejí „běžné“ předvolební průzkumy. Mezi mladými drtivě zvítězily koalice Pirátů a hnutí STAN a SPOLU, které převálcovaly hnutí ANO Andreje Babiše.
Platný hlas odevzdalo v letošních Studentských volbách, které se konaly v pondělí a v úterý, celkem 40 899 studentů. Do projektu se přihlásilo 335 škol, výsledky voleb jich v řádném termínu odeslalo 312. „Největší počet hlasů získala mezi středoškolskými studenty koalice Piráti a Starostové (30,4 %), za ní následovala koalice SPOLU – ODS, KDU-ČSL, TOP 09 (29,4 %), na třetím místě se umístilo hnutí ANO 2011 (8,5 %),“ přiblížila výsledky studentského hlasování nanečisto mluvčí projektu Táňa Abrhámová.
Mladí lidé také do poslaneckých lavic katapultovali stranu, která ve sněmovně není – Strana zelených od nich dostala 7,1 % hlasů. A stala se tak zároveň poslední partají, která dokázala překročit pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do dolní komory parlamentu. Před branami sněmovny tak skončilo SPD Tomia Okamury s rovnými čtyřmi procenty hlasů, následuje kontroverzní Volný blok s 3,3 % a sociální demokraté s 2,4 % studentských hlasů.
„Po jedenácti letech pořádání Studentských voleb je zřejmé, že volební preference studentů naznačují, jak v dlouhodobější perspektivě dopadnou řádné volby. Strany, jejichž obliba u studentů trvale narůstala, se dostávají nahoru i ve skutečných volbách. A naopak – strany s opačnou trajektorií výsledků ve volbách nanečisto jdou dolů ve volbách skutečných,“ upozornil ředitel vzdělávacího programu JSNS a iniciátor tzv. voleb nanečisto v ČR Karel Strachota.
Zároveň ale dodal, že výsledky studentských voleb jsou hodně odlišné podle jednotlivých typů škol. „Gymnazisté volí výrazně jinak než jejich vrstevníci na středních odborných školách. A ještě víc se liší výsledky na učilištích,“ zdůraznil Strachota. Jen pro ilustraci – zatímco na gymnáziích měla koalice SPOLU 35,4 % všech hlasů, na učilištích to bylo jen 13,7 %. A hnutí SPD oproti tomu bylo sympatické pouze 2,5 % gymnazistů, ale 9,9 % učňů. Kompletní a podrobné výsledky studentských voleb jsou k nahlédnutí na této stránce.
„Možnost volit měli studenti starší 15 let ze škol, které se do Studentských voleb zapojily. Vlastní volby na školách probíhaly obdobným způsobem jako ty skutečné – studenti sestavili volební komise a připravili volební místnosti s urnou a plentou, za níž voliči zaškrtávali na hlasovacích lístcích jednotlivé politické strany, hnutí nebo koalice, které v reálných volbách kandidují. Vše probíhalo pod vedením jednoho pedagoga. Ten po skončení voleb odeslal prostřednictvím zabezpečeného webového rozhraní výsledky za školu k celkovému zpracování. To zajišťovala výzkumná agentura Kantar Millward Brown,“ upřesnila Abrhámová.