To zase všelijaké stoupence czexitu a přímé demokracie nahněvá. Pravicoví populisté ve Švýcarsku chtěli prostřednictvím referenda omezit přistěhovalectví ze zemí EU. Většina občanů však hlasovala proti a dohody s Bruselem tak zůstávají v platnosti.
Občané Evropské unie mohou i nadále bez větších problémů přesídlit do Švýcarska. V referendu švýcarští občané podle odhadů zveřejněných v televizi odmítli návrh pravicově populistické strany SVP. Ta chtěla omezit svobodu pohybu osob mezi Švýcarskem a Evropskou unií. To, čemu se podle brexitu přezdívalo schwexit, se tedy nekoná.
Podle odhadů švýcarské televize bylo 62 procent hlasujících proti iniciativě „Za umírněnou migraci“ a pouze 38 procent pro. Chyba odhadu může být dvě procenta. To ze statistického hlediska vylučuje, že by se po sečtení všech hlasů mohl objevit opačný výsledek.
SVP tvrdila, že příliš mnoho lidí v zemi snižuje prosperitu všech. Iniciativa vyzývala k ukončení dohody s Bruselem uzavřené v roce 1999, podle níž mohou občané EU svobodně žít a pracovat i ve Švýcarsku.
Ukončení této dohody by také ukončilo volný pohyb švýcarských občanů v rámci EU. Kromě toho by to ohrozilo přímý přístup švýcarských ekonomických subjektů na evropský vnitřní trh. Vstoupila by v platnost tzv. Guillotine-Klausel, která by zrušila celou řadu dohod mezi Bruselem a Bernem.
Proti iniciativě vystupovala řada odpůrců včetně vlády, odborů a zaměstnavatelů. Více než čtvrtina z 8,6 milionu obyvatel Švýcarska jsou cizinci.
Kromě přistěhovalectví hlasovali švýcarští občané i o dalších návrzích. Rovněž se jednalo o zavedení dvoutýdenní placené otcovské dovolené. Odhad uvádí, že 61 procent hlasujících bylo pro.
Výsledek referenda k otázce přistěhovalectví je skutečně pro různé hlasatele všelijakých -exitů velmi mrzutý. Václavové Klausové, okamurovci a další síly se stále odvolávají na referenda a hlas lidu. Referendum je dost ošidný nástroj, protože jednou odhlasované může mít následky na dlouhá léta, a pokud občané za dva roky změní názor, nemohou to moc napravit. V zemích, kde jsou postoje občanů rozdělené zhruba půl na půl a ještě do toho zasahují celkem známé síly zvnějšku, které nešetří prostředky, je to dost hazard. V Británii už to zažili, protože se záhy ukázalo, v čem všem „brexiťáci“ lhali, ale rozjetý vlak už se nezastavil.
Švýcarsko ostatně jasně ukazuje, že i země v Evropě, která není členem EU, prostě stejně žije v její gravitační síle a pro běžný život a ekonomiku ji musí brát v úvahu. Tomu by šlo jistě čelit demontáží celé EU, na čemž někteří pilně pracují, ale zatím se nezdá, že by se povedlo vyvést masy z bruselských temnot.
(Zdroj: Spiegel.de)