Kdysi nejmocnější muž Německé demokratické republiky a jeho manželka jsou již pár let po smrti, ale dosud nebyli pohřbeni. Tato zpráva bude pro někoho asi překvapivá. V čem je ta zvláštní zápletka?
Řada kdysi mocných komunistických vůdců není vlastně dodnes technicky vzato pochována, spočívají v mauzoleích a okukují je turisté a poslední oddaní stoupenci. Proč se šéf východoněmeckých komunistů Erich Honecker nedočkal ani obyčejného hrobu? Vysvětlení přináší německý server Focus.de.
Rodinné tajemství prozradil vnuk Ericha Honeckera Roberto Yáñez Betancourt y Honecker, básník, textař a syn Honeckerovy dcery Sonji.
Ve své knize „Byl jsem poslední občan NDR“, která právě vychází, píše, že urny jeho prarodičů Ericha a Margot nebyly pohřbeny ani v Chile, kde oba zemřeli. Sám by si přál, aby byli pohřbeni v Německu, ale zatím k tomu nedošlo. Nejlépe by jim prý bylo v Honeckerově rodném městě Neukirchenu.
Jak se komunistický pár do Chile dostal? Margot Honeckerová žila od počátku devadesátých let v Santiagu de Chile u své dcery Sonji. Její manžel za nimi přijel počátkem roku 1993, když bylo v Německu kvůli jeho nemoci (měl rakovinu) zastaveno trestní stíhání kvůli usmrcování lidí utíkajících z NDR. Předtím se Honecker se svou ženou uchýlili ještě do SSSR, jenomže Sovětský svaz zanikl a prezident Boris Jelcin padlého vůdce Německu předal. Druhý exil si Honecker dlouho neužil. V Chile zemřel 29. května 1994 ve věku 81 let. Je pravda, že tím se potvrdilo, že svou nemoc nesimuloval.
Bývalá první dáma NDR si urnu ponechala a až do její smrti v roce 2016 byla ukryta u rodinného přítele. Rodina stále doufá, že bude mít možnost oba manžele pohřbít v Německu. Jiný názor má dcera Sonja, který si přála, aby byl popel rodičů rozptýlen v Pacifiku. Vnuk Roberto považuje ale prarodiče za součást německé historie a myslí si, že by nejlepší bylo, aby spočinuli na hřbitově socialistů ve Friedrichsfelde vedle svých soudruhů.
V zásadě na tom tolik nezáleží, protože to podstatné už víme. Tak pomíjí sláva světa.