„Je mi úplně jedno, co tam pan ministr Prymula s panem Faltýnkem dělali,“ reagoval bezprostředně premiér Babiš na tajnou vyšehradskou schůzku. O den později se do Faltýnka obul, že překročil své pravomoci. Ostře ho kritizoval i moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. O čem to svědčí?
Neudržitelná blamáž, kdy se ministr zdravotnictví Roman Prymula sešel na neoficiální schůzce ve vyhlášené lobbistické restauraci Rio’s se šedou eminencí hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem, má pokračování. Nejde jen o arogantní papalášský přístup, že její účastníci pod aureolou „nedotknutelných“ jednali v restauračních prostorech v době striktní uzávěry a porušili pravidla nošení roušek.
Jejich následné výpovědi si protiřečily. Prymula ji měnil a nedůstojně fabuloval, místo aby se jako bývalý voják jednoznačně přihlásil k odpovědnosti a za neuposlechnutí (vlastního) rozkazu sám rezignoval. Do popředí vystupuje samotný obsah schůzky na nezvyklém místě v nezvyklý čas a v nezvyklém obsazení, vyvolávající pochybnosti.
Nezajímá mě, o čem mluvili
V pátek po zveřejnění skandálního zjištění deníku Blesk nabraly události rychlý spád. Jediný, kdo se Prymuly zastal, byl jeho ochránce prezident Miloš Zeman. Projektoval do něj i svoje politické ambice pro případ, že by po Babišově pádu sestavoval další „hradní“ vládu s Prymulou v čele. Tato verze nyní padla, i když odepsaný ministr postupuje podle Zemanových not.
„Taková chyba se nedá omluvit. Je mi úplně jedno, co tam pan ministr Prymula s panem Faltýnkem dělali, koho tam zvali a proč. Nemůžeme kázat vodu a pít víno,“ uvedl premiér Babiš a vyzval Prymulu k rezignaci, jinak ho odvolá.
Faltýnka za stejný prohřešek zcela nesouměřitelně požádal, aby se vzdal funkce prvního místopředsedy hnutí ANO. To je jen symbolický akt, jelikož to už slíbil v souvislosti s brněnskou korupční aférou Stoka. Klíčové pozice v poslanecké sněmovně Faltýnkovi zůstávají a šéf ANO je prý řešit nebude.
Není to Faltýnkův byznys
O den později však Babiš přitvrdil a v rozhovoru pro Rádio Z (24. 10. 2020) se vůči Faltýnkovi vymezil mnohem ostřeji. Současně nechal nahlédnout do kuchyně ANO, když fakticky přiznal, o čem konspirační schůzka hlavně pojednávala.
Podle premiéra se týkala přípravy pilotního projektu plošného testování na covid-19 v Moravskoslezském kraji s využitím antigenních rychlotestů, což potvrdil i Prymula. Proto se jí zúčastnil i ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant, podřízený ministra zdravotnictví. Babiš odmítl, že by se mohla týkat obchodu s testovacími přístroji.
„Nesnáším jakékoli náznaky klientelismu a absolutně vylučuju tuhle spekulaci,“ prohlásil. Jenže zároveň paradoxně zkritizoval Faltýnka, že se v těchto věcech angažuje. „U pana Faltýnka jsem opakovaně řekl, že to není možné. On vůbec se do toho nemá montovat, to není vůbec jeho byznys. Já si na to dohlížím sám,“ dodal.
Takže šlo o byznys, nebo ne? Nelze uvěřit výkladu účastníků, že ředitel Havrlant před půlnocí na utajeném místě pouze seznámil ministra Prymulu s prezentací stavu přípravy testování, zvláště na popud problematického lobbisty, jehož vyšetřuje policie.
Nechápu, proč to svolává Faltýnek
Podezřelé okolnosti nočního jednání naznačil i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO), který se v poslední době stále více projevuje jako oponent vlády.
„Popravdě mě hned napadlo, že to jsou snad blázni,“ reagoval na dotaz portálu iDNES.cz, co si pomyslel, když se o této akci dozvěděl. „Určitě se jedná o velké selhání nejen na etické úrovni. Ministr musí být vzorem, navíc v rozhodnutích, která sám vydal,“ dodal Vondrák a tuto kritiku ještě rozvinul v České televizi.
„Úplně nechápu, proč toto svolává pan Faltýnek, už vůbec nechápu, proč to svolává mimo prostředí sněmovny či ministerstva zdravotnictví. Nerozumím, proč byla na pozdní večer svolána schůzka mimo oficiální prostředí,“ prohlásil. Zároveň mu není jasné, proč jel na tuto schůzku ředitel Fakultní nemocnice Ostrava.
„Vůbec nevím, proč se to řešilo s panem ředitelem Havrlantem, protože to plošné testování organizuje naše krajská nemocnice Karviná-Ráj. Proč a co chtěli na toto téma řešit, když už je to dávno rozhodnuté?“ divil se hejtman. Kraj totiž na plošné testování kývl už v půlce října a všichni zainteresovaní jsou v kontaktu.
Havrlant, podle Vondráka Faltýnkův známý, kuriózně přiznal, že jeho prezentace mohla klidně proběhnout o den později, kdy měl domluvené jednání na ministerstvu zdravotnictví. Tím popřel Faltýnkova slova o „urgentnosti“ svolané schůzky.
K Faltýnkově zprostředkovatelské roli Havrlant uvedl, že dělá součinnost s krajem a přípravu projektu plošného testování ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví. Je na pováženou, proč se předseda zemědělského výboru „montuje“ do operace ve zdravotnickém sektoru s uvažovaným rozpočtem 3,5 miliardy korun.
Kopie mýtného tendru
Až příliš nápadně tato situace kopíruje scénář s mýtným tendrem. Faltýnek jednal v brněnských hotelech údajně z vlastního pověření a za zády tehdejšího ministra dopravy Dana Ťoka s ředitelem společnosti Kapsch Karlem Feixem a předsedou ÚOHS Petrem Rafajem o postupu, jak zvrátit výsledek desetimiliardového tendru ve prospěch Kapsche.
Tyto schůzky zmonitorovala policie a Faltýnek je dodnes vyšetřován, zatímco Rafaj už v čele antimonopolního úřadu skončil. Babiš se dušoval, že o těchto schůzkách nevěděl. Otázka zní, jestli věděl o aktuálním angažmá vlivného „kmotra“ ANO na ministerstvu zdravotnictví, a pokud ne, jaké z těchto opakovaných lapsů vyvodí důsledky?
Faltýnek zatím působí nezničitelně. Ustál i úzké zapletení do korupční aféry brněnské organizace ANO, kam přivedl hlavního aktéra Jiřího Švachulu, obviněného z přijímání úplatků. Bývalý brněnský primátor Petr Vokřál letos opustil hnutí právě kvůli neblahému vlivu Jaroslava Faltýnka a jeho syna Jiřího.
Rebelie na severní Moravě?
Brněnská organizace ANO je v rozvalu a Babišovo hnutí už nezní jedním hlasem. Stále častěji se v kuloárech hovoří o rebelii v Moravskoslezském kraji, který je současně nejsilnější voličskou základnou ANO.
Vedle hejtmana Vondráka dnes patří k otevřeným kritikům Babišovy vlády i ostravský primátor Tomáš Macura, dříve Vokřálův spojenec. Kromě výhrad k práci ministerstva zdravotnictví, kdy stát v létě zanedbal šíření nákazy v OKD, se Vondrák s Macurou vymezili proti megalomanskému Zemanovu projektu kanálu Dunaj-Odra-Labe, jehož první etapa má být zahájena na Ostravsku.
„Já s tím nesouhlasím. My na nic takového nečekáme. Potřebujeme úplně jiné věci, klíčová pro nás je investice do vysokorychlostních tratí,“ protestuje Vondrák. „Jsem naštvaný. To je jasné, já nevím, jestli vláda nebo pan premiér si myslí, že toto není důležité projednávat s městy nebo kraji, že oni jsou schopni ze Strakovky rozhodnout moudře i za ostatní,“ přidal se Macura.
Faltýnkův rozpínavý avanturismus ke zklidnění situace v ANO nepřispívá a jeho šéf se stále zdráhá proti němu důrazněji zakročit. I to je jeden z důvodů, proč narůstají tenze v Babišově hnutí.