Testy na covid-19 pomocí vzorku slin. „Člověk by ho bez problémů zvládl sám,“ říká Dienstbier

Testování na koronavirus, ilustrační foto (ČTK)

Testování na koronavirus, ilustrační foto | FOTO: ČTK

Česká firma pracuje na vývoji nových testů, které odhalí covid-19 ze vzorku slin. Na trh by měly být uvedeny v listopadu, uvedl finanční manažer Martin Dienstbier pro Seznam Zprávy.

Mnoho z nás si již prošlo nepříjemným testováním na covid-19. Tyčinka v nosohltanu způsobuje nemalé problémy mnohým testovaným. Česká biotechnologická firma Diana Biotechnologies ale věří, že přichází s něčím, co testování velmi usnadní. Testy fungují na základě stejné metody jako ty z nosohltanu, tedy tzv. RT-PCR metoda, ale jsou mnohem jednodušší a rozhodně méně bolestivé. Testy by měly zjistit i množství viru v těle.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, premiér Andrej Babiš, vládní zmocněnec Roman Prymula a hlavní hygienička Jarmila Rážová (FB AB)

„Jsme velmi optimističtí, že máme v ruce něco, co bude velkou pomocí pro testovací trh,“ popsal Dienstbier, který se podílel na založení firmy. Testy by se na trh měly dostat už v listopadu. Firma počítá do konce roku s další výrobou milionu kusů měsíčně.

Vývoj testů se již blíží do finální fáze. „Pohybujeme se v oblasti klinické diagnostiky a předtím, než se test uvede na trh, proběhne ještě velká studie na tisíci vzorcích, která porovná obě metody, tedy výsledky stěrů z nosohltanu i ze slin,“ vysvětlil.

Samotný odběr by měl být značně jednodušší a bezbolestný. „Člověk by ho bez problémů zvládl sám,“ říká Dienstbier a dodává, že využití předpokládá u zaměstnanců velkých firem, ohrožené populace, seniorů a zdravotníků, kde je potřeba průběžně sledovat zdravotní stav. Testy by mohly být odesílány do laboratoří například poštou.

Firma Diana Biotechnologies, která sídlí ve Vestci u Prahy, momentálně dodává zhruba čtvrtinu testů na stěr z nosohltanu. Tyto testy využívá například nemocnice na Bulovce, Zdravotní ústav Ostrava a řada soukromých laboratoří.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]